Hlavní obsah

Sedm stovek navíc a třináctý plat, automobilka TPCA se dohodla s odboráři

11. 5. 2015, 14:22

Mzdy v kolínské automobilce TPCA vzrostou u většiny zaměstnanců o 700 korun. Dohodly se na tom odbory s firmou při kolektivním vyjednávání, řekl v pondělí mluvčí automobilky Marek Hovorka. Navýšení mezd se velmi podobá nedávnému rozhodnutí konkurenční Škody Auto.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Výrobní závod TPCA v Ovčárech

Článek

„Novinkou je zavedení třináctého platu namísto dosavadního bonusu pro většinu zaměstnanců. Výraznou změnou je, že 70 procent třináctého platu je garantováno a zbytek podléhá splnění výkonnostních ukazatelů. Zaměstnanci tak dostanou vyplaceno minimálně 11 900 korun, ale mohou si přijít až na 22 100 korun," uvedl Hovorka.

Nově bude v závodě zavedeno takzvané konto pracovní doby, které má firmě zajistit větší flexibilitu v případě výkyvů produkce. Zaměstnanci tak někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat.

Průměrný plat kolem 30 tisíc

Podle pondělního vydání Zpravodaje pro zaměstnance TPCA se s kontem pracovní doby nejdříve začne na dobu určitou, a to zřejmě od listopadu 2015 do dubna 2017. „Jde sice o krok do neznáma, ale po úpravách, které se nám podařilo vyjednat, bych se konta tolik neobával," uvedl předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný.

Kolektivní smlouva bude podepsána na období od 1. května 2015 do 31. března 2016. Průměrná hrubá mzda v dělnických profesích je v TPCA kolem 30 tisíc korun.

Kvůli letošnímu nárůstu mezd vzroste automobilce rozpočet na mzdové náklady o 3,4 procenta. Pro srovnání, největší tuzemská automobilka Škoda Auto se koncem dubna s odbory dohodla na zvýšení tarifních mezd o 3,5 procenta. [celá zpráva]

Původně se chystala přidat tři procenta, na navýšení o půl procenta přistoupila až po dvouhodinové výstražné stávce zaměstnanců. Průměrná mzda na dělnických pozicích je ve Škodě Auto kolem 34 tisíc korun, průměrná mzda v Česku na konci roku stoupla o 2,3 procenta na 27 200 korun.

TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 jí meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků