Hlavní obsah

Sarkozy nařídil prolomit odborářské blokády u skladů pohonných hmot

20. 10. 2010, 13:02 – Paříž

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nařídil, aby byly odblokovány všechny sklady pohonných hmot, které zabarikádovali odboráři protestující proti vládní důchodové reformě. Francouzská policie současně oznámila další střety s výtržníky z řad mladých demonstrantů proti reformě na jednom pařížském předměstí, jak informuje agentura AP.

Foto: Jean-Paul Pelissier , Reuters

Stávkující lodníci v Marseille

Článek

Mladíci v kuklách a s šálami na pařížském předměstí Nanterre rozbíjeli výlohy a házeli kameny po pořádkové policii.

"Dovedu důchodovou reformu do konce, protože moje povinnost jako šéfa státu je zaručit Francouzům, že oni sami i jejich děti budou moci počítat se svým důchodem a že zůstane zachována i výše důchodů," uvedl Sarkozy.

"Právo na stávku nedává právo bránit práci a pohybu," potvrdil serveru Le Figaro ministr vnitra Brice Hortefeux. "Nenecháme blokovat zemi a budeme pokračovat v odblokování skladů. Je čas ukončit blokády," zdůraznil. V posledních dnech téměř každé třetí stanici pohonných hmot z celkových 12 500 došlo palivo nebo se jeho zásoby povážlivě ztenčily. Vláda musela sáhnout do strategických rezerv a slibuje, že se situace vrátí do normálu během několika dní.

"Během noci jsme odblokovali tři velké sklady pohonných hmot v La Rochelle, Donge a v Le Mans," řekl ministr. To umožnilo distribuci miliónů litrů paliva, dodal. Pořádkové síly v likvidaci blokád skladů pokračují. Ministr dále uvedl, že během minulého týdne bylo zraněno 62 policistů zadrženo 1423 demonstrantů

V úterý, kdy se uskutečnilo již šesté kolo celostátních masových stávek a demonstrací, zesílily v zemi obavy z ochromení ekonomiky. Problémy jsou hlavně ve strategickém sektoru energetiky: již několik dní stávkuje všech 12 francouzských rafinerií a bez zásob paliva se ocitlo kolem 2750 z celkových 12 500 čerpacích stanic. Prezident Nicolas Sarkozy v úterý prohlásil, že podnikne opatření proti blokádě rafinerií.

Reklama

Související články

Výběr článků