Hlavní obsah

Rusko nabízí asijským zemím ropu s dlouhodobou slevou 30 procent

24. 8. 2022, 17:57

Rusko oslovilo několik asijských zemí s nabídkou dlouhodobých kontraktů na nákup ropy s 30procentní slevou. Ve středu o tom informovala agentura Bloomberg. Štědrá nabídka Ruska může být známkou toho, že se země snaží odvrátit snahu skupiny vyspělých zemí G7 o prosazení plánu, který by umožnil třetím stranám snadněji nakupovat ruskou ropu, ale za nízkou cenu stanovenou západními zeměmi.

Foto: Staff, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Indonéský ministr cestovního ruchu Sandiaga Uno uvedl o víkendu na svém Instagramu, že Rusko zemi nabídlo ropu za cenu o 30 procent nižší, než je cena na mezinárodním trhu.

Prezident Indonésie Joko Widodo ale nabídku odmítl z obav, že by zemi mohlo zasáhnout americké embargo.

Nabídka Ruska může odrážet snahu zajistit si náhradní odběratele pro ropu, kterou v současnosti prodává do Evropy.

Šesté kolo sankcí, které Evropská unie zavedla vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, zahrnuje zákaz ruské ropy.

Zahrnuje ale i zákaz pro třetí země, aby využívaly při nákupu ruské ropy firmy z EU pro pojištění a finanční služby. Tento zákaz vstoupí v platnost 5. prosince. Američtí úředníci se ale obávají, že současný rámec by citelně zvýšil ceny ropy a přinesl Rusku výrazné zisky.

Některé evropské země podpořily myšlenku výjimky ze zákazu pojištění pro ropu, pokud by se prodávala za cenu pod mezinárodně stanoveným stropem.

Jiné země ale uvedly, že takový systém by fungoval pouze v případě, že by s účastí v tomto programu souhlasili významní asijští odběratelé ruské ropy, zejména Indie.

Plyn, ropa, uhlí, lithium, zlato. Rusko krade Ukrajině území plné surovin

Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že země G7 o návrhu vážně diskutují. Podle něj ale jde o složitou záležitost, jež by vyžadovala podporu dalších zemí, pokud by měla být funkční.

Indie se zdráhá

Zatím není jasné, jak se k plánu postaví většina asijských zemí. Několik zemí už mu veřejně vyjádřilo podporu.

Podle zdrojů se však Indie zdráhá připojit k systému cenových stropů, protože její průmyslové společnosti mají obavy, že by mohly přijít o možnost nakupovat zlevněnou ruskou ropu.

Představitelé G7 se snaží vypracovat podrobnosti o tom, jak by měl být cenový strop stanoven.

Zastánci plánu tvrdí, že i v případě, že se velké země k ujednání oficiálně nepřipojí, mohlo by to pomoci snížit příjmy Ruska z prodeje ropy, protože i tyto země by získaly další páku na Moskvu při vyjednávání výhodnějších ropných kontraktů.

Důležité bude ale i to, na jaké úrovni bude cenový strop stanoven.

Moskva je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

V případě přijetí plánu cenového stropu by EU musela změnit svůj sankční balík, který byl přijat po dlouhé a obtížné debatě. Maďarsko, jež zdržovalo dohodu o sankcích na ruský energetický sektor, dalo najevo, že bude proti jakémukoliv omezení cen ropy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků