Hlavní obsah

Ruská centrální banka znovu snížila úrokovou sazbu

16. 9. 2022, 13:39

Ruská centrální banka v pátek podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,5 procenta. Své rozhodnutí zdůvodnila zejména slábnoucí inflací, za jejímž poklesem je série faktorů zavedených začátkem letošního roku. Další snižování sazeb už ale centrální banka nenaznačila.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Ruská centrální banka

Článek

Ruská měnová autorita uvedla, že ekonomika potřebuje levnější úvěry, pokud se má zpomalit její pokles. Ten je výsledkem válečného tažení proti Ukrajině, které devastuje hospodářství obou zemí – Ukrajiny i Ruské federace.

V letošním roce bylo páteční zasedání bankovní rady už páté, na kterém centrální bankéři rozhodli o snížení základní sazby. Bezprostředně po zahájení invaze na Ukrajinu centrální banka základní úrok více než zdvojnásobila a posunula jej na 20 procent, aby zmírnila odliv kapitálu a podpořila finanční stabilitu.

Analytici v anketě agentury Reuters se snížením základní sazby o půl procentního bodu dnes počítali.

O jednu až dvě generace zpět. Tajný dokument varuje ruskou vládu před hlubokými dopady sankcí

Ekonomika

Centrální banka ve svém komentáři neposkytla žádný výhled měnové politiky na nejbližší období. Domácnosti i firmy podle ní nadále očekávají zvýšenou inflaci, což podle analytiků znamená, že pravděpodobnost dalšího snížení základních úroků se snižuje.

Základní úroková sazba centrální banky ovlivňuje cenu peněz, a reguluje tak poptávku po financování. Snížení základního úroku podporuje ekonomickou aktivitu, protože firmy jsou schopny svou činnost financovat levněji. Naopak pro střadatele není snížení úroků dobrá zpráva, protože jejich naspořené peníze se méně zhodnocují.

Reklama

Výběr článků