Článek
Prvotním cílem Rolls-Roycu v Británii je postavit tři malé SMR do roku 2030, přičemž do roku 2029 má firma přislíbené vládní financování ve výši 2,5 miliardy liber (73,2 miliardy Kč). Po zahájení výstavby se pak očekávají další miliardy, informoval server The Telegraph.
Místa pro vybudování SMR ještě nebyla oznámena, ale zvažují se lokality jako Wylfa na velšském ostrově Anglesey, kde kdysi fungovala jaderná elektrárna, a Oldbury-on-Severn v Gloucestershiru na jihozápadě Anglie.
Podle Eda Milibanda, ministra energetiky, vybudování SMR posílí energetickou bezpečnost země a vytvoří tisíce pracovních míst. Označil to jako součást nového „zlatého věku“ jádra – vláda totiž v úterý rovněž přislíbila 14,2 miliardy liber (zhruba 416 miliard Kč) na projekt výstavby nové jaderné elektrárny Sizewell C.

„Spojené království je zpět tam, kam patří, a ujímá se vedení v technologiích zítřka s Rolls-Roycem SMR jako preferovaným partnerem na této cestě,“ uvedla ministryně financí Rachel Reevesová s tím, že stát bude usilovat o to, aby 70 procent produktů dodavatelského řetězce bylo vyrobeno v Británii.
Ačkoliv na komerční úrovni zůstávají malé modulární reaktory nevyzkoušené, měla by jejich výstavba být rychlejší než v případě klasických jaderných elektráren a zároveň by jejich realizace měla stát výrazně méně.
Akcionářem Rolls-Roycu SMR se letos v březnu stal také ČEZ, který v podniku drží zhruba pětinový podíl. Se společností bude spolupracovat na vývoji modulárních jaderných reaktorů v Česku, přičemž první takový by měl vzniknout v první polovině 30. let v jaderné elektrárně v Temelíně.
Malý modulární reaktor od Rolls-Roycu je tlakovodní reaktor, který využívá aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů, životnost reaktoru se počítá na nejméně 60 let. Pro srovnání, jde přibližně o poloviční výkon jednoho bloku v Temelíně.