Hlavní obsah

Řidiči Uberu jsou zaměstnanci, rozhodl nizozemský soud

13. 9. 2021, 16:10
Novinky, ČTK, bož

Řidiči Uberu nejsou nezávislí smluvní dodavatelé, ale zaměstnanci. Mají tak nárok na zaměstnanecká práva, rozhodl v pondělí nizozemský soud. Zároveň Uberu nařídil zaplatit pokutu vy výši 50 tisíc eur (zhruba 1,3 milionu korun) za neplnění podmínek kolektivní smlouvy pro řidiče taxislužeb. Verdikt zatím není pravomocný.

Foto: Toby Melville, Reuters

V Amsterdamu si přes aplikaci Uber vydělává zhruba 4000 řidičů.

Článek

Soud v Amsterdamu dal za pravdu žalující straně – odborovému svazu FNV. Ten argumentoval, že řidiči Uberu jsou v podstatě zaměstnanci taxislužby, pročež by měli mít nárok na stejné mzdy a zaměstnanecké benefity jako jiní řidiči v odvětví.

Uber se proti rozhodnutí soudu odvolá. „Rozhodnutí nás zklamalo, protože víme, že valná většina řidičů chce zůstat nezávislá,” uvedl Uber. Řidiči se podle něj nechtějí vzdát možnosti samostatně rozhodovat o tom, kdy a kde budou pracovat.

Řidičky Uberu si vydělají méně než řidiči. Diskriminaci za tím nehledejte

Ekonomika

Amsterdamský soud dospěl k závěru, že řidiči, kteří přepravují cestující s využitím aplikace Uber, podléhají kolektivní smlouvě pro taxislužby.

„Právní vztah mezi Uberem a těmito řidiči splňuje všechny charakteristiky zaměstnanecké smlouvy,” píše se v rozhodnutí.

V Amsterdamu si přes aplikaci Uber vydělává zhruba 4000 řidičů. Podle mluvčího Uberu verdikt zatím pro řidiče ani firmu neznamená žádnou změnu, protože se společnost odvolává.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků