Hlavní obsah

Rekordně nízká nezaměstnanost ještě více klesá

30. 11. 2018, 9:30 • Aktualizováno 30. 11. 2018, 9:55
Novinky, bož

Nezaměstnanost v říjnu meziročně klesla o 0,5 procentního bodu na 2,1 procenta. V pátek to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Míra nezaměstnanosti mezi muži činila 1,9 procenta, mezi ženami 2,9 procenta.

Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost v Česku

Článek

„Celková míra nezaměstnanosti 2,1 procenta je na historicky nejnižší úrovni od roku 1993,” uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

„S nejvyšší mírou nezaměstnanosti se Česká republika potýkala v první polovině roku 2000, kdy překročila hranici 9 procent,“ připomněl.

Nezaměstnanost v Česku je dlouhodobě rekordně nízká. To vede i k tlaku na zvyšování mezd vzhledem k tomu, že sehnat nové zaměstnance je pro firmy stále obtížnější. Zároveň je česká nezaměstnanost podle srovnání Eurostatu nejnižší z celé evropské osmadvacítky.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ).
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Reklama

Výběr článků