Článek
"Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžby energetických surovin a výroba usní a výrobků z usní," uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
Po očištění o sezónní vlivy byl růst 6,2 procenta. Listopad 2004 měl o dva pracovní dny více než předloňský. "Přes návrat průmyslové výroby k dvojcifernému růstu se od průmyslu v listopadu na finančních trzích čekalo víc," řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek
Více těší růst tržeb
Tržby průmyslových podniků vzrostly v porovnání s loňskem o 13,5 procenta. Největší nárůst zaznamenala výroba optických vláken a výroba chemických přípravků. Tyto výrobky se také v porovnání s loňskem lépe vyvážejí. S vývozem na tom byly hůře například rozvod elektřiny nebo produkce výrobků z ropy.
Více než polovinu tržeb, 52,8 procenta, šlo podnikům se zahraniční kontrolou, na vývozu je jejich podíl tříčtvrtinový a stále roste.
Průměrný počet zaměstnanců v podnicích se meziročně snížil o 2,7 tisíce osob, platy těch, co zůstali, vzrostly o 8,5 procenta. V průměru měli lidé pracující v průmyslu na výplatních páskách 20 428 korun.
Autobobilový průmysl zpomalí
Dobrý výsledek průmyslové výroby v dalších měsících slibuje počet nově uzavřených zakázek. Mají hodnotu 119,8 miliardy korun, v porovnání s loňskem je to o pětinu více.
"Největšího přírůstku zakázek se těší hutní a ocelářský průmysl, výroba počítačů a speciálních přístrojů. Méně se ale zvýšily zakázky v automobilovém průmyslu. Dá se proto očekávat, že v nejbližších měsících růst výroby dopravních prostředků na přechodnou dobu zpomalí. Naopak stále vysokých temp růstu budou dosahovat hutnictví, ocelářství a kompletace počítačů díky zájmu ze zahraničí," řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.