Článek
Proč Trump ustoupil od plánovaného zvýšení cel 9. července?
Americký prezident v dubnu odložil zavedení vyšších cel o devadesát dní, aby vytvořil prostor pro jednání o obchodních dohodách s klíčovými partnery. Už tehdy však mnozí experti upozorňovali, že tři měsíce stačit nebudou.
To se nakonec potvrdilo. Trump proto prodloužil lhůtu až do 1. srpna. Některým zemím ale už vyšší tarify oznámil.
Komu už USA oznámily zvýšení cel?
Trump postupně rozesílá dopisy jednotlivým obchodním partnerům. Nové celní sazby sdělil v uplynulých dnech například Srbsku, Japonsku nebo Kazachstánu. Ve středu oznámil výši cel pro Srí Lanku, Moldavsko, Brunej a Filipíny. Dosud zveřejněné sazby se nejčastěji pohybují mezi 20 až 30 procenty. Výjimkou je Brazílie, pro kterou má platit 50procentní clo.
Jaká cla bude platit EU?
Evropská unie od Trumpa žádný dopis zatím nedostala. Americký prezident ale uvedl, že pravděpodobně sdělí své rozhodnutí ještě tento týden. Dříve hrozil EU sazbou ve výši 50 procent. Unie zatím platí desetiprocentní tarif a snaží se s USA uzavřít obchodní dohodu.
Znamená to, že v případě dohody vyšší cla pro EU nebudou?
V případě uzavření obchodní dohody by se na zboží z Evropské unie zřejmě nadále vztahovalo desetiprocentní clo. I to je vyšší než státy Unie platily před Trumpovým nástupem do funkce.
EU se navíc podle zahraničních médií zřejmě nepodaří vyjednat tak dobré podmínky, jaké má například Velká Británie. Budou se jí týkat i zvýšené sazby pro vybrané sektory ekonomiky.
Která sektorová cla Trump zavedl?
USA nyní uplatňují například 50procentní clo na dovoz oceli a hliníku. Na automobily a automobilové díly se vztahuje clo ve výši 25 procent.
Trump navíc plánuje zavést další sektorová cla. Na dovoz mědi by měl být 50procentní tarif.
V následujících letech pak americký prezident počítá i se clem na léky. To chce nastavit dokonce na 200 procent.
V jakém stavu aktuálně jsou jednání mezi EU a USA?
Vyjednavači se snaží najít shodu na znění předběžného rámce dohody. Ten by mohl stanovit výši základního dovozního cla i nejdůležitější parametry pro jednotlivé sektory. Následně by se stal základem pro vyjednání trvalé obchodní dohody.
Evropská komise by ji ráda uzavřela ještě před 1. srpnem.
Jaká pravidla nyní platí pro Čínu?
Jednání s Čínou mají vlastní lhůty. Skončit mají do 10. srpna. Po jarní celní přestřelce, kdy si obě strany zvýšily cla na hodnoty, které prakticky znemožňovaly vzájemný obchod, se situace uklidnila.
Americká cla na dovoz čínského zboží klesla ze 145 procent na nynějších 30 procent. Čínská cla na dovoz amerického zboží se snížila ze 125 procent na 10 procent.
Trump zároveň v červnu oznámil, že je prakticky hotová obchodní dohoda, která slibuje snížení cel a uvolnění exportních omezení.