Článek
„Po nepříznivém tržním a cenovém vývoji v roce 2023 se loni podařilo stabilizovat hospodaření společnosti a vrátit hlavní ukazatele výkonnosti blíž k úrovni předcházejících let,“ uvedlo ve výroční zprávě vedení Prechezy.
Pilířem výrobního programu Prechezy je titanová běloba, která nachází uplatnění při výrobě barev, plastů, papíru, umělých vláken i v potravinářském průmyslu. Část tržeb chemička získává z prodeje kyseliny sírové či železitých pigmentů.
Rozhodujícím impulzem k obratu hospodaření Prechezy byl podle vedení podniku pozitivní vývoj na trhu titanové běloby, který byl patrný od loňského ledna a pokračoval i v následujících měsících. Díky vyšší poptávce prodejní ceny titanové běloby do konce roku 2024 meziročně vzrostly o 12 procent. Příznivý dopad na provozní náklady a tím i na ziskovost Prechezy měl meziroční pokles cen hlavních surovin a energií.
Evropský trh loni podle vedení Prechezy výrazně ovlivnilo antidumpingové šetření Evropské komise, které na začátku letošního roku vyústilo v zavedení cla na titanovou bělobu dováženou z Číny. Tato opatření přispěla k omezení levných dovozů a zlepšila postavení evropských výrobců, včetně Prechezy. „Dalším faktorem ve prospěch omezení čínských dovozů bylo zvýšení přepravních nákladů a logistických rizik v souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací v Rudém moři,“ stojí ve výroční zprávě Prechezy.
Precheza se loni potýkala s poklesem poptávky po železitých pigmentech v souvislosti s nízkou výkonností stavebnictví v západní Evropě. Významný dopad na hospodaření chemičky mělo také ukončení prodeje červených pigmentů do Ruska kvůli válce na Ukrajině. Produkce železitých červených pigmentů tak činila pouze 60 procent předválečných kapacit.
Precheza měla loni maximální roční výrobní kapacitu 62 000 tun titanové běloby, 11 500 tun železitých pigmentů, 40 000 tun monohydrátu síranu železnatého a 220 000 tun kyseliny sírové. Prodej titanové běloby se na celkových tržbách podílel 85,5 procenta. Precheza zaměstnává zhruba 650 pracovníků a je součástí koncernu Agrofert, který do února 2017 vlastnil někdejší ministr financí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.