Hlavní obsah

Pražští radní schválili dvoumiliardový úvěr pro Pražskou plynárenskou

19. 4. 2022, 11:15 • Aktualizováno 19. 4. 2022, 12:23

Vedení Prahy chce půjčit městské firmě Pražská plynárenská až dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr v úterý schválili radní, definitivně o něm rozhodnou zastupitelé na svém jednání koncem dubna. Radní také schválili tzv. patronátní prohlášení pro banky, u kterých společnost úvěruje. Důvodem podpory jsou ceny plynu, které od loňska prudce rostou.

Foto: Petr Horník, Právo

Pražská plynárenská (ilustrační foto)

Článek

Pražská plynárenská patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425 tisíc odběrných míst. Jejím jediným akcionářem je Pražská plynárenská Holding ovládaná Prahou.

„Rád bych zdůraznil, že Pražská plynárenská je stabilní a finančně zdravá společnost. Aktuální potřeba dodatečného financování je vyvolána zcela výjimečnou situací na trhu, kterou řeší různým způsobem všichni dodavatelé energií,“ uvedl k plánovanému úvěru radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Pražská plynárenská zdraží od dubna plyn

Podle informací společnosti vzrostly ceny zemního plynu meziročně desetinásobně a výrazně vyšší jsou i další náklady, jako jsou garance u operátora trhu OTE.

Zajištění zásob plynu pro další zimní období tak bude výrazně dražší.

„Je třeba připomenout, že Pražská plynárenská je zároveň i tzv. dodavatelem poslední instance, tedy tím, kdo se postará o odběratele zemního plynu v Praze v případě pádu jejich dodavatele,” uvedl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

„I z tohoto pohledu je tedy zásadní, abychom jí maximálně pomohli čelit tlakům, které dnešní složitá doba přináší,” dodal.

Odpojování zákazníků v režimu DPI začne již po Velikonocích

Situaci v Pražské plynárenské v souvislosti s půjčkou dříve kritizoval předseda klubu ANO v městském zastupitelstvu Ondřej Prokop.

Podpora i ve vztahu k bankám

Radní v úterý schválili i patronátní prohlášení, což je forma vyjádření podpory ze strany majitele ve vztahu k bankám, od kterých chce firma získat úvěry. Nejde ale o přímou záruku.

„Z patronátního prohlášení neplynou hlavnímu městu Praze žádné závazky a nejedná se ani o ručení či jiný zajišťující instrument,” stojí ve schváleném materiálu. Prohlášení se vztahuje k smlouvám, které firma už v minulosti ohledně úvěrů s bankami uzavřela.

Země EU chtějí skoncovat s ruskými energiemi, embargo ale neschválily

Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu zhruba dvacítka dodavatelů.

Největší z nich, skupina Bohemia Energy, ukončila činnost v polovině října. Měla asi 900 tisíc zákazníků.

Situaci dále zhoršila válka na Ukrajině. Na úrovni EU se už řadu týdnů diskutuje o přerušení dodávek ruské ropy a plynu, na němž je však řada evropských zemí včetně ČR do značné míry závislá.

Reklama

Výběr článků