Článek
V anketě pěti ekonomů oslovených agenturou Bloomberg se většina shodovala na tom, že centrální banka přistoupí ke snížení právě o jeden procentní bod. Jeden ekonom dokonce předpovídal snížení o dva body. Sazba ve výši 21 procent, kterou banka nastavila loni v říjnu, byla na rekordní úrovni.
Ekonomika země se podle centrální banky po dvou letech rychlé expanze „postupně vrací k vyváženému růstu“. Spotřebitelská poptávka nicméně zůstává dál silná, a proto banka prosazuje dlouhodobou přísnou politiku.
Ve svém prohlášení ruská centrální banka dále uvedla, že bude udržovat měnové podmínky tak přísně, jak to bude nutné, aby se inflace v příštím roce vrátila k čtyřprocentnímu cíli, s čímž počítá ekonomická prognóza banky. „To znamená, že měnová politika zůstane přísná po dlouhou dobu,“ uvedla banka.
Její odhady ukazují, že anualizovaná inflace v dubnu zpomalila na 6,2 procenta, což je pokles ze sedmi procent v březnu a z průměrných 8,2 procenta za první čtvrtletí. Anualizovaná inflace sleduje krátkodobé změny cen a přepočítává je na roční bázi, aby odrážela, jak by inflace vypadala, kdyby dané tempo růstu cen pokračovalo po celý rok.
Míra meziroční inflace se pak podle předběžných odhadů ruského ministerstva hospodářství snížila na 9,7 procenta z dubnových 10,2 procenta.
V České republice je aktuální základní úroková sazba 3,5 procenta. Analytici předpokládají, že na nadcházejícím měnovém zasedání České národní banky 25. června sazba zůstane beze změny.