Článek
Bezprostředně po nehodě je nutné dodržet řadu věcí, aby se člověk úhrady domohl. První z nich je vyhodnotit škodu a v případě, že je vyšší než sto tisíc korun, zavolat policii. Od července se tato částka zdvojnásobí. Policisty je nutné přivolat i při zranění nebo škodě na cizím majetku.
„Místo si dobře zdokumentujte a vyplňte záznam o dopravní nehodě,“ konstatoval Martin Thienel ze srovnávače Kalkulátor.cz. Mimo jiné je nutné zaznamenat čas a místo nehody, popsat situaci a doplnit údaje o účastnících, vozidlech a pojistitelích.
„Z dokumentu by mělo být jasné, kdo je viníkem. Pokud se na této informaci nelze shodnout, je to důvod k přivolání policie,“ dodal s tím, že jsou potřeba i údaje o druhém řidiči a jeho pojišťovně. Právě na tu je nutné se následně obracet s žádostmi o kompenzace.
Oběti mají nárok na náhradu všech škod, které v důsledku nehody vzniknou. Tedy třeba kompenzace související s léčbou i dalšími následky včetně bolestného, odškodnění trvalých následků, ošetřovného a v těch nejtragičtějších případech i o pohřebné.
Zničené věci nevyhazujte
Pokud při nehodě došlo k poničení osobních věcí, lze požadovat i jejich náhradu. Proto je třeba si vše dobře zdokumentovat a nic nevyhazovat ani nenechávat opravit, dokud se nedořeší vzniklé škody.
„Oběti mají nárok na náhradní vozidlo, které se rovněž platí z povinného ručení viníka. Musí jen doložit, že je auto nepojízdné a že ho nutně potřebují například k dojíždění do práce,“ upozornil Thienel.
Zapůjčení vozu bývá zpravidla omezeno časově, tedy na určitý počet dnů, a finančně, kdy je stanovena maximální možná výše nákladů. Obecně platí, že lze požadovat auto v podobné kategorii, jako bylo to poničené.
Pokud se oběti nehody dostaly do pracovní neschopnosti, mají právo na kompenzaci ušlého zisku. Tento nárok trvá minimálně po dobu trvání pracovní neschopnosti, v případě trvalých následků i poté. Pojišťovna vyplácí rozdíl mezi průměrnou mzdou a náhradami z nemocenské nebo od zaměstnavatele.
Pojišťovna čekat nemůže
Nemůže přitom s náhradou škody čekat na výsledek případných soudů. „Má povinnost provádět ve věci vlastní pojistné šetření. To by mělo probíhat nezávisle na správním či trestním řízení a většinou nelze vyplacení odškodnění podmiňovat jeho ukončením,“ konstatoval právník Radek Novotný z kanceláře Drobiš & Novotný, advokáti.
Čekat výsledek trestního řízení či řízení o přestupku je možné pouze ve výjimečných případech. Například pokud pojišťovna nemá dostatek podkladů pro vlastní šetření nebo existují nějaké sporné okolnosti nehody.
Může ale žádat příslušné orgány o údaje nezbytné pro šetření škodní události, popřípadě ji má být umožněno nahlížet do spisu a pořizovat si z něj kopie. Neměla by tak po obětech požadovat například věci z trestních spisů.