Hlavní obsah

Podvod za pár kliknutí. Internetoví útočníci cílí nejen na děti a seniory

2:21
2:21

Poslechněte si tento článek

Na první pohled nevinná zpráva přes WhatsApp nebo naléhavý telefonát od údajného bankéře. Ve skutečnosti však propracovaný podvod, který může člověka připravit o celoživotní úspory. Podle České bankovní asociace ztratili Češi kvůli internetovým podvodům v roce 2024 více než 1,4 miliardy korun. A počet útoků každoročně stoupá.

Foto: Golubovy - Shutterstock.com

Ilustrační foto

Článek

„Zaznamenali jsme bezmála 90 tisíc útoků na klienty bank. To je čtvrtinový nárůst oproti předchozímu roku,“ říká Radek Šalša, mluvčí České bankovní asociace a host podcastu Mluvte o penězích. Zároveň však upozorňuje na pozitivní trend – přestože útoků přibývá, průměrná škoda na jednu oběť klesla. „To naznačuje, že lidé se učí být obezřetnější.“

Nebezpečí přitom číhá napříč věkovými skupinami. Dlouho se mělo za to, že nejzranitelnější jsou senioři, realita ale ukazuje, že velmi rizikovou skupinou jsou i mladiství: „Děti mezi 12 a 17 lety často bezmyšlenkovitě otevírají přílohy, klikají na odkazy. Nejsou zvyklé se zastavit a zamyslet,“ říká Šalša. I proto se banky i asociace snaží vzdělávat už školáky pomocí kvízů a her, například přes platformu Kahoot nebo v projektu Kybertest.cz.

Moderní podvody se často odehrávají online, ale mají i offline dohru – například když lidé vyberou peníze z účtu a předají je neznámému „policistovi“ nebo je vloží do kryptobankomatu. „Vše začíná na internetu, ale končí to třeba v parku s igelitkou plnou hotovosti,“ popisuje Šalša.

Podvodníci využívají stále sofistikovanější metody. Díky umělé inteligenci dokážou vytvořit falešná videa známých osobností, které pak lidem „nabízejí“ výhodné investice. V některých případech se zneužívá i hlasová imitace.

Podle odborníků je klíčová prevence a informovanost. „Nikdy nikomu nesdělujte přihlašovací údaje, PIN nebo CVV kód. A pokud dostanete podezřelý hovor, raději zavěste a zavolejte si sami do banky,“ radí Šalša. Banky samy varují před neobvyklými transakcemi, ale někdy ani to nestačí. „Někteří lidé si nenechají poradit, věří podvodníkům víc než své bance.“

S kým jsme si povídali

Radek Šalša Mluvčí České bankovní asociace, která se v širokém měřítku věnuje prevenci finančních podvodů, vzdělávání veřejnosti a zvyšování finanční gramotnosti. Podílí se na osvětových kampaních jako Kybertest.cz nebo NePINdej.

Foto: proměny.cz

Autorka pořadu Míša Raková a její host Radek Šalša.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Související témata:

Výběr článků

Načítám