Hlavní obsah

Plyn do Evropy proudí i po zastavení dodávek Ukrajině normálně

17. 6. 2014, 9:35 – Bratislava • Aktualizováno 17. 6. 2014, 9:52

Dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie přes Ukrajinu pokračují beze změny, oznámil v úterý podle agentury Reuters slovenský přepravce zemního plynu Eustream. Rusko v pondělí přestalo dodávat plyn na Ukrajinu kvůli sporům o nezaplacené účty a krize ohrožuje zásobování plynem pro zbytek Evropy. Právě přes Ukrajinu ruský plyn do Evropy proudí.

Foto: Sergei Chuzavkov, ČTK/AP

Zaměstnanci kontrolují tlak plynu v Užhorodu na západě Ukrajiny.

Článek

"Eustream nezaregistroval na kompresorové stanici Velké Kapušany žádný pokles objemu plynu mířícího do Evropské unie z východu," uvedla na svých internetových stránkách společnost zajišťující tranzit suroviny přes Slovensko dál do Evropy.

Ruská společnost Gazprom pozastavila dodávky plynu na Ukrajinu poté, co Kyjev neuhradil do stanoveného ultimáta dluh za odběr suroviny. Po selhání posledního vyjednávání o ceně za plyn v noci na pondělí požaduje ruský plynárenský gigant, aby Kyjev platil příští dodávky dopředu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou před pěti a osmi lety vedly k omezení dodávek na západ Evropy. Ukrajina si z nich podle Gazpromu odebírala potřebné množství, které jí nepatřilo.

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov v pondělí ubezpečil, že dohodnuté objemy plynu potečou k evropským odběratelům přes Ukrajinu dál. Kyjev má podle něj za povinnost je nepřerušovat. Zároveň ale Kuprijanov upozornil Brusel, že komplikace nastat mohou.

EU i Ukrajina ale mají údajně v současnosti dostatek zásob plynu, s nimiž si při výpadku dodávek mohou vystačit řadu měsíců.

Reklama

Související témata:

Výběr článků