Hlavní obsah

Pejsky mám rád, ale byt vám nepronajmu. Pronajímatelé bytů jsou čím dál vybíravější

4:31
4:31

Poslechněte si tento článek

Najít byt k pronájmu v rozumném čase a za rozumnou cenu se stává pro mnohé lidi nedosažitelným úkolem. Na jeden inzerát na pronájem pražského bytu podle portálu Bezrealitky připadá průměrně sedmdesát dva zájemců. A tak si pronajímatelé mohou nájemníka nejen vybírat, nýbrž mu i klást nejrůznější požadavky na to, co má splňovat. Obezřetnost je namístě, neboť přibývá podvodníků. Nejčastěji ovšem zájemci narážejí na to, že se potřebují stěhovat i se svým psem.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Jako jedny z nejvíce znevýhodněných při hledání pronájmu označují realitní specialisté ty, kdo mají domácí mazlíčky, především pak psy.

Přestože je Česko národem pejskařů s nejvyšším počtem psů na obyvatele v Evropě, připomíná hledání inzerátu, který domácí zvířata nezakazuje, spíše honbu za zlatým pokladem.

„Je to pořád dokola. Když už se mi podaří najít nabídku pronájmu, který si mohu dovolit, kámen úrazu nakonec přijde ve chvíli, kdy se s majitelem začnu bavit o tom, že mám psa, i když malého. Vždy pak přijde věta: Pejsky mám rád, ale…“ vylíčila Novinkám Marie Horníková z Prahy, která hledá bydlení se psem zatím přes dva měsíce.

Podobné situace potvrdila manažerka realitní kanceláře RE/MAX Anděl Kristýna Řezáčová. „Řekla bych, že osm z deseti pronajímatelů si nepřeje ve svém bytě žádné domácí mazlíčky, nejčastěji mají problém se psy a kočkami,“ sdělila.

„Tento požadavek bývá častý v nových nebo zrekonstruovaných bytech, kdy se majitelé strachují především o podlahy, dveře či zárubně,“ upřesnila.

Zákon versus realita

Takové požadavky přitom nemají podporu v zákoně. „Pronajímatel nemá právo omezovat nájemníka téměř žádným způsobem, nemá právo určovat si, jaké bude nájemník rasy, co by měl dělat za práci ani zda v bytě bude, či nebude chovat domácí zvíře, a to i přesto, má-li to v nájemní smlouvě, které je ale zákon nadřazen,“ poukázala Řezáčová.

Dodala nicméně, že pokud jsou lidé rozumní, jdou do takového bytu, kde budou v souladu s přáním majitele a nebudou si tak vzájemně způsobovat problémy. Ve finále je totiž stejně výlučně na majiteli, komu byt pronajme.

Člen dozorčí rady Asociace realitních kanceláří Michal Pazdera proto zájemcům radí, aby se zkusili vžít do kůže pronajímatele.

„Pomoci mohou reference od předchozích pronajímatelů. Potenciální nájemník může také nabídnout za psa přiměřený měsíční poplatek, případně úklid společných prostor domu v deštivých obdobích. Obměkčit majitele může také pojištění odpovědnosti, které kryje případné škody, jež pes v bytě způsobí,“ míní.

Běžné pojištění odpovědnosti lze pořídit už zhruba od 1100 korun za rok. Je však potřeba prostudovat podmínky a ujistit se, že pokrývá vše, co pejskař potřebuje.

V případech, že je majitel psa ochotný vyjít pronajímateli bytu podobně vstříc, pak podle Pazdery stojí za to reagovat i na inzeráty, kde si majitel psa v bytě prioritně nepřeje.

Majitelé psů však nejsou jedinou skupinou, jež může být při hledání pronájmu znevýhodněna. „Komplikovanější to mohou mít i početnější rodiny. Nájemní smlouva může obsahovat nutnost souhlasu pronajímatele s další osobou v bytě, pokud nejde o blízké osoby. Nájemce má povinnost nahlásit pronajímateli změnu počtu osob v bytě a počty osob v nemovitosti musí odpovídat velikosti bytu a hygienickým standardům,“ uvedla manažerka Oborových služeb Seznam.cz Hana Kontriš.

Realitní specialisté se občas setkávají i s výstředními požadavky. Patří mezi ně například zákaz konzumace masa, pronájem pouze pro ateisty či pouze pro ženy do určitého věku.

Podvodníků přibývá

Ne vždy je však pronájemce přímo vybíravý, často jde spíše o obezřetnost a snahu svěřit svůj majetek do co nejlepších rukou. I v realitách totiž podvodníků přibývá.

„Za posledních pět let se ze strany nájemníků čím dál častěji setkáváme s tím, že majitelům zatajují důležité skutečnosti. Lžou například o tom, že nemají dluhy či exekuce. Pronajímatelé jsou tak nuceni si vše ověřovat. Nedůvěřiví a vybíraví jsou pak většinou na základě nějakých špatných zkušeností,“ poznamenal Pazdera.

Situaci podle jeho slov nepřidává ani to, že zákony stojí nezřídka spíše na straně nájemníků, a to včetně neplatičů. „Ukončit nájemní smlouvu je pro nájemníka daleko snazší než pro majitele bytu,“ podotkl Pazdera.

Experti zájemcům doporučují, aby byli dobře připraveni už na první schůzku s pronajímatelem. V tvrdé konkurenci to může být rozhodující.

„Mezi podklady, které mohou výrazně zvýšit šance, patří výpis z registru dlužníků či rejstříku trestů, potvrzení o bezdlužnosti vůči finanční správě či zdravotní pojišťovně, potvrzení o zaměstnání nebo reference od předchozích pronajímatelů,“ uvedla mluvčí M&M Reality Karolína Václavková.

Související témata:

Výběr článků

Načítám