Hlavní obsah

Paříž po brexitu neotálí, už začala lákat finančníky z Londýna

7. 7. 2016, 12:48

Francie usnadní situaci zahraničním společnostem přicházejícím do země podnikat. Zaměstnancům, kteří do Francie přijdou ze zahraničí, nabídne nejpříznivější daňové podmínky v Evropě. Opatření, která ve středu oznámil premiér Manuel Valls, mají zvýšit atraktivitu Paříže a po rozhodnutí Britů opustit EU mají přilákat finančníky z Londýna, napsaly agentury AFP a Reuters.

Foto: Charles Platiau, Reuters

V pozadí pařížská obchodní čtvrť La Defense, v popředí Vítězný oblouk

Článek

Britské referendum "vyvolalo vlnu šoku pro evropské občany všeobecně, ale také mnohem konkrétněji pro mnoho firem sídlících ve Spojeném království", uvedl podle AFP Valls v projevu adresovaném představitelům finančního sektoru v Paříži.

"V tomto novém prostředí, které se rýsuje, chceme atraktivní Francii," prohlásil na konferenci věnované podpoře Paříže coby finančního centra.

Britský i evropský tisk spekuluje, že kvůli brexitu přesunou velké mezinárodní banky ústředí z Londýna na kontinent, například do německého Frankfurtu. Pokud by Londýn nebyl součástí EU, přestala by pro tyto banky platit potřebná povolení pro podnikání v Unii.

Francie sníží podnikové daně

Pro zahraniční firmy, které budou chtít podnikat ve Francii, vláda zřídí kontaktní místo, kde budou moci vyřídit administrativu. Ve školách vznikne tolik tříd s výukou v cizích jazycích, kolik bude třeba, aby děti zahraničních zaměstnanců "mohli sledovat vyučování v rodném jazyce", řekl premiér Valls. A pokud jde o daňové úlevy pro zahraniční pracovníky ve Francii, ti je budou moci uplatňovat prvních osm let pobytu ve Francii místo současných pěti.

Foto: Regis Duvignau, Reuters

Francouzský premiér Manuel Valls

Valls také potvrdil snížení podnikové daně, jejíž sazba postupně klesne na 28 procent ze současných 33 procent, napsala AFP.

Schäuble nechce závod ve snižování daní

Britský ministr financí George Osborne dal po šokujícím výsledku červnového britského referenda na srozuměnou, že má v plánu snížit britskou firemní daň na méně než 15 procent. [celá zpráva]

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ve středu naopak prohlásil, že Berlín si nepřeje soutěž ve snižování daní v Evropě.

Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble diskutuje s kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Nemáme v úmyslu odstartovat 'race to the bottom' (soutěž ve snižování daní) v Evropě. Nemá to žádný smysl," prohlásil Schäuble.

Proti soupeření v daňových otázkách německý ministr v zásadě není. Veřejné rozpočty evropských zemí je však nutné řádně a adekvátně financovat, citovala jej agentura DPA. Německo bude nadále pracovat na tom, aby o něco více sjednotilo základy zdanění v Evropě, například pokud jde o vyměřovací základ daně z příjmu právnických osob, uvedl také.

Reklama

Související články

Libra klesla k dolaru na nové minimum

6. 7. 2016, 8:33

Britská libra ve středu na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 USD a sestoupila až na 1,2798 USD, tedy nové minimum za...

Výběr článků