Hlavní obsah

Pandemie zastavila rozmach Airbnb v Evropě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Pandemii covidu-19 se podařilo to, o co se pokoušelo a co se nepodařilo mnoha starostům: vymést z center měst desítky tisíc ubytování sjednaných přes platformu Airbnb. Náklady na bydlení na některých místech klesly až o 15 procent, uvedla agentura Reuters. Airbnb však není zdaleka jediným faktorem, který má na vývoj cen vliv. Ubyla také poptávka ze strany studentů a zahraničních pracovníků.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Koronavirus vylidnil ulice Prahy i Karlův most.

Článek

Evropská města turisty dlouho vítala, záplava nemovitostí nabízených ke krátkodobému pronájmu na stránkách Airbnb ale podle kritiků údajně vytlačila z trhu s bydlením místní.

Podle správcovských společností a pronajímatelů v Lisabonu, Barceloně, Praze a Benátkách nahradili někteří hostitelé během kolapsu cestovního ruchu za pandemie rekreanty střednědobými a dlouhodobými nájemníky. Někteří se do dříve pronajímaných bytů nastěhovali sami nebo se těch bytů vzdali.

Testování je od úterý povinné i pro agenturní pracovníky

Domácí

Pokles o 22 procent

Údaje analytické společnosti AirDNA ukázaly, že minulý měsíc klesl v 50 největších evropských městech počet inzerátů na ubytování přes Airbnb alespoň na jednu noc – ať už rezervovaných, nebo dostupných – meziročně o 21,9 procenta.

Společnost Airbnb uvádí, že se přizpůsobila změnám v cestování, kdy lidé začínají upřednostňovat menší města před turisticky atraktivními.

„Na konci roku 2020 jsme měli ve Francii, Německu, Portugalsku, Španělsku a v České republice dohromady více nabídek než na konci roku 2019,“ řekl mluvčí Andreu Castellano.

Podnikatel si pronajal 17 bytů. Místo zbohatnutí teď prosí o pomoc

Koktejl

Někteří hostitelé ve velkých evropských městech se po návratu turistů chtějí k Airbnb vrátit. Jiní však své podnikání závislé na cestovním ruchu opustili navždy.

„Kdyby se turisté vrátili rychleji, nerozhodla bych se tak. Ale nemůžu začít další rok bez toho, aniž bych věděla, kdy začnou přicházet peníze,“ říká čtyřicetiletá Vanessa Rolaová, která na ubytovacích webech včetně Airbnb pronajímala čtyři byty v lisabonské čtvrti Graça. Bez turistů nebyla schopná platit vlastní nájem a nyní ukončuje smlouvy.

Naděje pro Benátky

V Benátkách ukazují údaje AirDNA za leden ze stránek Airbnb a jejího konkurenta Vrbo meziroční pokles objednávek o 67 procent. Aktivisté z řad místních obyvatel vyzývají vládu, aby se chopila příležitosti a pomohla jim třeba tak, že zkrátí období, na které je možné nemovitosti přes ubytovací portály pronajímat, a převede prázdné byty do programu levného bydlení.

Dušek: Opatření zabrat nestačila. Lidé jsou ale zodpovědnější

Koronavirus

„Před pandemií byl pronájem bydlení v Benátkách pro normální lidi skoro nemožný,“ poznamenal Marco Gasparinetti ze sdružení pro práva rezidentů Gruppo 25 Aprile. Za růstem cen jsou podle něj právě krátkodobé pronájmy. Město s 60 tisíci obyvatel běžně navštíví 20 milionů turistů za rok.

„Do Benátek každý den dojíždí 30 tisíc lidí, ale nemohou si tu dovolit bydlet. To by se teď mohlo změnit a z Benátek by mohlo být něco jiného než tematický park pod širým nebem pro turisty,“ dodal Gasparinetti.

Dvacet dva starostů evropských měst se loni v září obrátilo dopisem na eurokomisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou, aby přiměla ubytovací portály sdílet data s městskou správou a zajistila tak, že jejich „čtvrti budou obyvatelné“. Uzávěry a omezení přeshraničního cestování kvůli coviud-19 ale tuto práci dělají za úřady, alespoň prozatím, podotýká Reuters.

Nájmy v Praze klesly o 8 procent, ubyli studenti a expati

V Praze ubytovací inzeráty Airbnb podle stránek Inside Airbnb v období od března do prosince zaznamenaly propad z více než 14 500 na méně než 8 tisíc. Nejde však jediný faktor, který hýbe s trhem.

Podle společnosti GarantovanyNajem.cz v souvislosti s pandemií klesla také poptávka studentů po pronájmech ze strany vysokoškolských studentů a zahraničních pracovníků. Studenti přešli na distanční výuku a řada firem zavedla home office.

Nájmy se tak podle developerské společnosti Trigema snížily zhruba o osm procent.

Reklama

Výběr článků

Načítám