Článek
Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil úřad práce. „Statistiky potvrzují, že nezaměstnanost i přes zapojení sezonních pracovníků spíše stagnuje, přitom ale počet volných míst, která firmy nabízejí, nadále roste,“ řekl jeho generální ředitel Daniel Krištof.
Volných míst meziměsíčně přibylo téměř 2300, s loňským rokem jsou vzhledem ke změně metodiky tyto údaje nesrovnatelné. Úřad práce totiž od ledna začal z nabídky vyřazovat ta, která v ní byla příliš dlouho a nebylo jasné, zda jsou ještě aktuální.
„V červnu zůstala míra nezaměstnanosti stabilní a řada firem se před začátkem letních prázdnin snažila doplnit stavy sezonními pracovníky, zejména v odvětvích jako zemědělství a cestovní ruch,“ okomentoval data Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika.
Kvůli dovoleným a s tím spojeným provozním omezením se ale podle něj výběrová řízení často přesouvají až na konec léta a začátek podzimu, zároveň i sami lidé takto odkládají hledání nového zaměstnání, pokud je nenutí jejich finanční situace. „Tato kombinace faktorů vede k celkovému zpomalení pohybu na trhu práce a stagnaci,“ dodal.
„V letních měsících dochází k mírnému oživení nabídky pracovních míst, zejména v oblastech logistiky, pohostinství a stavebnictví. Zaměstnavatelé ale zůstávají obezřetní,“ potvrdila i Anna Kevorkyan z pracovního portálu JenPráce.cz. „Narůstá počet nabídek na částečné úvazky, brigády či dohody o provedení práce, což signalizuje, že firmy sice reagují na sezónní poptávku, avšak stále vnímají nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky,“ doplnila.
Nerovnoměrná nabídka v regionech
V rámci krajského srovnání zůstal nejvyšší podíl nezaměstnaných osob na celkové populaci v produktivním věku v Ústeckém kraji (6,5 procenta) a v Moravskoslezském kraji (6 procent). Nejméně jich je v hlavním městě (3,2 procenta). Zde však došlo k mírnému nárůstu.
To je mimo jiné ovlivněné tím, že ne všude je dostatek volných pracovních míst. „Jsou především tam, kde nejsou dostupní pracovníci, a chybí tam, kde je výrazně více lidí bez práce. Nepřekvapuje proto jejich nedostatek v západních Čechách nebo na severní Moravě,“ konstatoval Petr Dufek z Banky Creditas.
Nejvíce volných pracovních míst tak nabízejí zaměstnavatelé v Praze, 23 467 míst, a ve Středočeském kraji, 15 761 míst. V těchto dvou regionech ze čtrnácti tak je téměř polovina všech prací nabízených Úřadem práce. „Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v Česku v průměru přibližně 3,2 uchazeče o zaměstnání, z toho nejvíce v okresech Karviná, 21,8, Sokolov, 13,7, a Děčín, 12,9,“ uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Pavlíková.
Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o kuchaře, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů, o montážní dělníky nebo o uklízeče. Je samozřejmě nutné dodat, že kvalifikovanější pozice často obsazují jinak, například přes personální agentury nebo pracovní portály.
Co se týká nezaměstnanosti v jednotlivých okresech, měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob Most (9,4 procenta), Karviná (9 procent,) Chomutov (7,4 procenta) a Bruntál (7,1 procenta). „Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, tedy pod tři procenta, evidujeme tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, ale také v Rychnově nad Kněžnou, Pelhřimově, Benešově, ve Zlíně, Jičíně a v Ústí nad Orlicí,“ dodala Kateřina Pavlíková.