Hlavní obsah

Práce pro nelegální agenturu může přijít draho

3:09
3:09

Poslechněte si tento článek

Přibývá lidí pracujících pro nelegální agentury, varovala Asociace poskytovatelů personálních služeb. Takový úvazek s sebou nese výrazná rizika. Zaměstnanci nemají jistotu, že za ně agentura odvádí zdravotní a nemocenské pojištění, ale i peníze na důchod. Hrozí jim tak, že v případě nemoci nedostanou nemocenskou a nahromadí se jim dluhy na pojištění, což s sebou nese další dluhy a exekuce.

Foto: Profimedia.cz

Zaměstnavatelé si často najímají pracovníky přes agentury třeba do skladů.

Článek

„Práce přes nelegální agenturu práce může na první pohled působit jako snadná cesta k zaměstnání, avšak skrývá řadu nebezpečí, včetně finančních a právních problémů. Zaměstnanci totiž často podepisují smlouvy, které neodpovídají standardům pracovního práva,“ upozornila prezidentka asociace a šéfka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.

Může se podle ní jednat o dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, které obcházejí zákoník práce. V horším případě nejsou smlouvy uzavírány vůbec, což znamená, že zaměstnanec nemá žádnou právní ochranu.

„Zaměstnavatelé – v tomto případě nelegální agentury práce – se takto vyhýbají povinnostem, jako jsou placení zdravotního a sociálního pojištění, dodržování pracovní doby nebo vyplácení příplatků za přesčasovou práci,“ upřesnila Rezlerová.

Zaměstnanci se tak dostávají do situace, kdy nemají nárok na dovolenou, nemocenskou ani odškodnění při pracovním úrazu. A kvůli tomu, že za ně zaměstnavatel neplatí odvody, jim v budoucnu hrozí nižší, či dokonce nulový důchod.

„Někteří lidé si myslí, že je běžné platit poplatky za zprostředkování práce, a mají mylný dojem, že je za ně standardně hrazeno zdravotní a sociální pojištění. Často na problém přijdou až ve chvíli, kdy obdrží výzvu od pojišťovny k úhradě, a v horším případě to zjistí ve chvíli, kdy vyhledají lékařskou pomoc a musí si ji uhradit,“ konstatoval generální ředitel agentury Trenkwalder Michal Veselý.

Lidí v šedé ekonomice přibývá

Podle asociace kývne na práci přes nelegální agentury rostoucí počet uchazečů. Nejčastěji se to týká výroby a logistiky, najdou se ale i případy z maloobchodu či e-shopů.

Podle jejích dat došlo mezi lety 2016 a 2023 k poklesu agenturního zaměstnávání přes legální agentury o padesát procent. Tento propad však neodpovídá statistikám nezaměstnanosti, což naznačuje, že mnoho pracovníků přešlo do šedé zóny a přijalo práci přes nelegální agentury.

Novela zákona o zaměstnanosti sice přišla s přísnějšími postihy, avšak podle asociace je to stále nedostatečné. „Pro začátek by stačilo, aby každý uchazeč o práci věděl, že si má řádně ověřit, pro koho se chystá začít pracovat,“ poznamenal Martin Malo z Grafton Recruitment.

Zda agentura jedná férově, může uchazeč o práci zjistit i při letmém pohledu na inzerované pozice, z nichž musí být jasné, o jaký typ práce se jedná a za jakých podmínek a za jakou mzdu.

Důležité je také ověřit si, zda má agentura kancelář a udává odpovědný kontakt. „Uchazeč o práci by měl vědět, že agenturu může fyzicky navštívit, že má nějaké zaměstnance a někoho, kdo se jim bude dlouhodobě věnovat. Pouze jednorázový kontakt přes mobilní službu WhatsApp by měl vyvolat podezření,“ upozornil Jindřich Hodek z personální agentury Index Nosluš.

Férová agentura také podle něj podepisuje smlouvy před nástupem a nepožaduje žádné poplatky za práci.

Výběr článků

Načítám