Hlavní obsah

Nemůžeme Turów zavřít, prohlásil polský prezident

24. 9. 2021, 22:06

Polsko nemůže uzavřít hnědouhelný důl Turów, a kdyby to udělalo, přišlo by o sedm procent energetického trhu a muselo by kupovat elektřinu z Německa. Uvedl to v pátek polský prezident Andrzej Duda v televizi TVN. Podle prezidenta nelze elektřinu z elektrárny zásobované uhlím z Turówa „žádným způsobem” nahradit. Hlava státu současně vyzvala k dialogu s Českem.

Foto: Aleksandra Szmigiel, Reuters

Polský prezident Andrzej Duda

Článek

Česko zažalovalo Polsko u unijního soudu kvůli porušení unijních předpisů při prodloužení těžby v dolu. Tento soud v pondělí nařídil, aby Polsko Evropské komisi platilo pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za to, že neuposlechlo předběžné opatření okamžitě ukončit těžbu v dolu, a to až do konečného rozhodnutí v této věci. Polská vláda přesto odmítla těžbu přerušit.

Czechów nie obsługujemy. Poláci těžce nesou spor o důl Turów

Evropa

Na otázku, zda spor o Turów je součástí "širší hry", Duda odpověděl, že neví a ať si na tuto otázku každý odpoví sám.

Foto: David W. Černý, Reuters

Důl Turów, o který vede spor mezi Českem a Polskem.

"Říkám, jaká jsou fakta. Pokud máme být energeticky soběstační, tak jediná cesta je taková, že bude pokračovat těžba a zásobování elektrárny. Ta dodává elektřinu obrovské části Polska, právě té na jihozápadu," uvedl prezident.

Polsko kvůli Turówu zvažuje přerušit spolupráci ve V4

Zahraniční

Připustil, že "se zatím nedaří" dosáhnout dohody s Čechy. "Vím, že byly podniknuty různé pokusy. Vím, že premiér (Mateusz Morawiecki) vyvinul velké úsilí v jednáních o této otázce. Ale je vidět, že dosud se nepodařilo dosáhnout žádné dohody, což bohužel taky ukazuje jistou smutnou realitu ve vztazích s naším sousedem," řekl.

Morawiecki nedorazí na summit do Budapešti kvůli Babišovi a Turówu, píší v Polsku

Domácí

Na dotaz, zda zatím neúspěšné vyjednávání lze označit za diplomatickou slabost, odvětil, že všechno lze označovat za diplomatickou slabost, ale skutečnost je taková, že při poctivém sousedství by se mělo povést najít východisko - a to se v tomto případě nedaří. Duda dodal, že po celou dobu vybízí k dialogu a myslí si, že by se mělo jednat a hledat řešení. Celá situace je podle něj velice zvláštní.

Reklama

Související témata:

Výběr článků