Hlavní obsah

Německo plně nahradí ruský plyn do roku 2023, slíbil Scholz

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Německo bude mít do konce příštího roku díky nově budovaným terminálům na zkapalněný zemní plyn (LNG) dostatečnou dovozní kapacitu, aby plně nahradilo dodávky ruského plynu. Na fóru zaměstnavatelů to v úterý v Berlíně prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že jeho vláda hledá možnosti, jak ceny energií spotřebitelům snížit.

Foto: Lisi Niesner, Reuters

Německý kancléř Olaf Scholz

Článek

„Na konci příštího roku budeme mít plně dovozní možnosti díky LNG terminálům ve Wilhelmshavenu, Stade, Brunsbüttelu a Lubminu. Přinejmenším na těchto čtyřech místech budeme mít možnost dovážet veškerý plyn nezávisle na Rusku,“ řekl Scholz o nově budovaných kapacitách, které nahradí dovoz ruského plynu.

„Kdo by si pomyslel, že to tato země v tak krátké době zvládne. Jsem na to velmi hrdý,“ uvedl.

Do Česka už týden neproudí ruský plyn, nahrazuje ho norský a LNG

Ekonomika

Sociálnědemokratický kancléř také řekl, že jeho vládní koalice se Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP) od začátku roku usilovně pracuje na tom, aby se Německo stalo na Rusku energeticky nezávislé. V případě ropy a uhlí to podle něj nebyl složitý úkol, neboť náhradu bylo možné zajistit loděmi a přes stávající přístavní infrastrukturu.

Pět plovoucích „záchran“

Pro plyn ale Německo nemělo potřebné terminály. Země si proto narychlo pronajala plovoucí terminály, kterých bude se státním podílem celkem pět. Dva z nich budou ve Wilhelmshavenu, první terminál bude zprovozněn na přelomu roku.

Zásadní krok k nezávislosti na Rusku. Fiala otevřel LNG terminál

Domácí

Vláda podle Scholze vedle hledání nových dodavatelů energetických surovin hledá i možnosti, jak snížit vysoké ceny energií.

V případě elektřiny chce kancléř postupovat ve shodě s Evropskou unií a využít nadměrné zisky producentů elektrické energie. Tento postup Scholz označil za pouhou úpravu designu trhu. U cen plynu bude podle něj postup složitější a vláda chce využít i jiných možností, než je zastropování cen.

Scholz rovněž zástupce firem ujistil, že současná energetická krize nijak nezpomalí přechod k čistým zdrojům energie. „Vodík je plynem budoucnosti,“ řekl.

Reklama

Výběr článků

Načítám