Hlavní obsah

Na 40 procent dluhopisových emitentů je vysoce rizikových, tvrdí analýza

20. 2. 2020, 11:57

Téměř 40 procent dluhopisových emitentů s prospektem je vysoce rizikových. Vyplývá to z analýzy serveru Rizikovedluhopisy.cz, který vychází z nové metodiky ministerstva financí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Server využil k analýze tzv. kalkulačku skóre, kterou ministerstvo financí spolu s dokumentem zveřejnilo. Investoři v poslední době řešili problémy s vyplácením závazků například společností Zoot, EMTC, Weber EU, Triload, ABC Služby nebo Sponge Factory.

Ministerstvo rozlišuje pět kategorií emitentů podle rizikovosti investice do jejich dluhopisů. Na 39 procent emitentů se umístilo v nejnižší a současně nejrizikovější kategorii 0 až 3,5 bodu „velmi spekulativní investice s vysokým rizikem“.

Naopak na nejvyšší kategorii 15,5 až 19 bodů „poměrně konzervativní investice s nízkým rizikem, ovšem za cenu nižšího výnosu“ nedosáhl ani jeden z hodnocených subjektů. Pouze sedm procent společností dosáhlo na druhou nejvyšší kategorii 11,5 až 15 bodů, tedy „stále relativně konzervativní investice s lehkou náchylností na nepříznivé podmínky“. Mezi nimi byly například Finep Hloubětín a Sazka Group.

Pro zkušené investory

"Podle zjištěných výsledků je tedy zřejmé, že při investování do korporátních dluhopisů musejí být investoři velmi obezřetní. Investice tohoto typu jsou vhodné pouze pro zkušené investory," uvedla Eliška Skřivanová ze serveru Rizikovedluhopisy.cz.

Podnikatel Tomáš Bárta je v úpadku, soud povolil oddlužení

Aktuálním případem, ve kterém až tisíce investorů mohou přijít o stovky milionů korun, je podle ní společnost EMTC - Czech podnikatele Tomáše Bárty. Firma ještě v první polovině loňského roku emitovala dluhopisy na vývoj výukové mobilní aplikace pro děti Lipa Learning. Nyní je nesplácí a čelí insolvenčnímu řízení, ve kterém soud firmě zrušil tzv. moratorium. Důvodem bylo uvedení nepravdivých informací v návrhu na jeho povolení, čímž Bárta podle soudu sledoval nepoctivý záměr. Věřitelé nyní žádají mimo jiné vyhlášení konkurzu na majetek podnikatele, který osobně ručí za část pohledávek dluhopisových investorů.

I přes obdobnou výši závazků k 800 milionům Kč byla podle Skřivanové situace u společnosti Zoot v zásadě odlišná. Firma měla k dispozici reálný produkt (oblečení) a mnohem vyšší hmotný majetek. Soud také proto vyhověl návrhu na restrukturalizaci, která se úspěšně děje. I přesto však dluhopisoví věřitelé přišli o 90 procent svých investic.

Jak Skřivanová doplnila, u firmy EMTC je jediným možným řešením odprodej aplikace Lipa Learning, jejíž reálná hodnota je však spekulativní. Dá se proto podle Skřivanové předpokládat, že věřitelé EMTC ztratí mnohem více než 90 procent investic a firma spadne do konkurzu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků