Hlavní obsah

Ministři dopravy EU jednali o konci střídání času. Každý chce něco jiného

29. 10. 2018, 16:09 • Aktualizováno 29. 10. 2018, 18:33
Novinky, tov

Zrušení letního času by měly země EU koordinovat, aby se Evropa nestala „pelmelem” různých časů. Podle českého ministra dopravy Dana Ťoka se na tom shodli ministři dopravy na jednání v Rakousku. Změna si tak může vyžádat více času. Rakousko kvůli navrhlo odložit konec střídání času na rok 2021

Foto: Jean-paul Pelissier, Reuters

Změna času, ilustrační foto

Článek

„Někdo chce zimní, někdo letní, někteří by střídání ponechali. Shodli jsme se na potřebě koordinace, jejíž podobu teprve hledáme,” napsal na Twitteru ministr dopravy Ťok.

Rakousko ve Štýrském Hradci v pondělí navrhlo dalším členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021, uvedl rakouský ministr dopravy Norbert Hofer. Komisařka pro dopravu Violeta Bulcová naopak trvá na tom, že komisi by se víc zamlouvalo dodržení jejího původního plánu ze září, tedy ukončit povinné posunování hodinek už příští rok.

Pondělní neformální diskuse byla pro členy vlád EU první příležitostí o návrhu mluvit. Podle Hofera jednání ukázalo, že většina zemí Unie plán podporuje, poněkud skeptické podle něj byly například Británie či Polsko. Británie však příští rok na jaře EU opouští.

Shoda panuje ohledně potřeby harmonizace používaného času, aby se z unijního území - kde už tak existují tři časová pásma - nestal puzzle měnících se časů. "Pro nás je důležitější mít stejný čas jako naši sousedé," reagoval Hofer na otázku, zda Rakousko preferuje následné používání standardního, či letního času. Ťok dal při příchodu najevo, že Praha by chtěla zůstat na standardním čase.

Navrhují koordinátora

Naopak severské země se podle Hofera kloní k trvalému využívání letního času. "Řekněme, že Finsko a Portugalsko nemají moc shodné pozice," komentoval to Hofer.

Předsednictví v podvečer v tiskové zprávě doplnilo, že Portugalsko, Řecko a Británie se vyslovily proti nápadu, aby bylo povinné střídání času ukončeno. Kypr, Nizozemsko, Dánsko, Irsko či Francie prý zatím na věc nemají jednoznačný názor.

Součástí prezentovaného návrhu rakouského předsednictví je také vznik pozice koordinátora, který by včas zajistil dohodu mezi státy, a pojistka, která by - pro případ, že dohoda nebude - zajistila, že komise včas připraví alternativní řešení věci.

Oficiální dohodu o návrhu na unijní ministerské radě chce mít předsednictví i komise v prosinci. Jak zdůrazňovali někteří účastníci schůzky, je třeba také více času na veřejnou diskusi v jejich členských zemích.

Z letního času zpátky na zimní přešla většina zemí Evropy, Severní Ameriky či Blízkého východu naposledy o uplynulém víkendu v noci na neděli. Z velkých zemí letní čas zrušily v roce 1992 Čína a v roce 2014 Rusko.

Anketa

Jako změnu ve střídání času byste si přáli?
Chtěl/a bych zachovat zimní čas.
56,2 %
Chtěl/a bych zachovat letní čas.
36,8 %
Chci, aby se čas dál střídal.
7 %
Celkem hlasovalo 6870 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Čas se o víkendu změní. Možná naposledy

27. 10. 2018, 13:38

V noci na neděli si můžeme o hodinu přispat, protože přecházíme na takzvaný „zimní” čas. Bude to možná poslední podzimní střídání času. Evropská komise (EK)...

Výběr článků