Hlavní obsah

180 miliard pro Česko? Zabraňte střetu zájmů, jinak nezaplatíme, vzkázal Brusel

19. 7. 2021, 11:47 • Aktualizováno 19. 7. 2021, 17:14
Novinky, ČTK, bož

Evropská komise schválila český národní plán obnovy, který Česku otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. České úřady však budou muset zabránit střetům zájmů, aby mohla země inkasovat všechny peníze.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a premiér Andrej Babiš

Článek

„Nezaplatíme, pokud tento problém nebude vyřešen, a navíc budeme vymáhat zpět peníze z předfinancování,” řekl novinářům jeden z unijních činitelů, podle něhož se mají české úřady s požadavky komise vyrovnat nejpozději do poloviny příštího roku.

Podle letošních závěrů auditu komise je ve střetu zájmů premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér při pondělní tiskové konferenci po jednání s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou obdržel otázku na toto téma. Babiš řekl, že otázce kvůli špatné akustice v sále nerozuměl. „Evropské peníze se v České republice rozdělují transparentně, nejsou tu žádné systémové chyby. Nemám pocit, že bychom měli nějaký systémový problém,” reagoval.

„Český plán obsahuje body, které vylučují střet zájmů a které posilují transparentnost,” konstatovala von der Leyenová. „Tyto body musí být splněny do poloviny roku 2022 před tím, než bude vyplacena ta první velká částka,” dodala.

Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády poznamenal, že Česko dostalo podobně jako ostatní členské země 109 milníků, které musí postupně plnit. „Jeden z nich se týká v obecné rovině střetu zájmů. Je třeba, aby bylo dosaženo toho, že nebude docházet při čerpání zdrojů k jakémukoli střetu zájmů,” řekl. Nejde podle něj o nic, co by čerpání dotací ohrozilo.

Podle státní tajemnice pro evropské záležitosti Mileny Hrdinkové se čerpání neváže na konkrétní osobu, jde o obecné nastavení požadavků.

Von der Leyenová je v Praze. Přivezla 180 miliard

Ekonomika

České úřady podle komise budou muset v příštích měsících dodržet kritéria stanovená pro ochranu peněz EU před střetem zájmů. Unijní exekutiva v letos zveřejněném auditu dospěla k závěru, že úřady neřeší systémový problém se střetem zájmů premiéra Andreje Babiše.

Babiš podle auditorů stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Komise proto nehodlá firmám z této skupiny vyplácet dotace ze strukturálních fondů. Sám Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony.

Babiš: V Česku není systémový problém, evropské peníze se rozdělují transparentně

Domácí

Fond pro oživení a odolnost obsahující přes 700 miliard eur (více než 18 bilionů korun) je od strukturálních fondů oddělen, unijní pravidla ale i v jeho případě stanovují, že členské státy musejí vyloučit korupci či střet zájmů při nakládání s veřejnými penězi.

Koncern Agrofert je uložen ve svěřenských fondech premiéra Andreje Babiše (ANO). I když firmy formálně nejsou jeho majetkem, stále je beneficientem fondu, což znamená, že veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi.

Reklama

Související témata:

Výběr článků