Hlavní obsah

Migranti budou stát miliardy eur na dávkách v nezaměstnanosti, počítá Německo

17. 9. 2015, 18:50

Běženci mohou mít problém získat práci v Německu, protože většina neumí jazyk. Deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl šéf Spolkové agentury práce (BfA) Frank-Jürgen Weise. Odhaduje, že velká část uprchlíků zůstane bez práce. S vyšším počtem nezaměstnaných počítá i ministerstvo práce, Německo by podle jeho odhadů mělo příští rok vyplatit na dávkách v nezaměstnanosti o tři miliardy eur (81 miliard korun) víc než letos.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Běženci čekají před úřadem pro uprchlíky v Berlíně

Článek

"Varuji před přehnanými očekáváními, že se běženci rychle integrují na pracovním trhu. Mnoho z nich nemá dostatečné jazykové znalosti, dalším chybí kvalifikace," řekl Weise.

Podle odhadů ministerstva práce má jen zhruba každý desátý uprchlík dostatečné předpoklady k tomu, aby si ihned po ukončení azylového řízení mohl najít pracovní místo. Německo přitom letos očekává příchod až jednoho miliónu běženců.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Mnoho uprchlíků mluví nanejvýš základní angličtinou nebo francouzštinou," upozornil Weise. BfA proto musela zaměstnat víc tlumočníků, kteří se snaží zprostředkovat kontakty mezi běženci a firmami a zajistit uprchlíkům zaměstnání. Weise však očekává, že se lidé, kteří v Německu skutečně chtějí zůstat, začnou němčinu intenzivně učit.

Šéf BfA v této souvislosti ocenil postoj firem, které v Německu působí. Řetězec rychlého občerstvení McDonalds například převzal náklady na jazykové kurzy pro 20 tisíc lidí, velké průmyslové svazy se zase snaží otevírat pro běžence nová pracovní místa.

Odbory mají obavy

Příchod uprchlíků však vyvolává obavy u německých odborů, protože zhruba polovina příchozích nemá žádnou pracovní kvalifikaci. Odborové svazy varují, že se proto bude mnoho lidí ucházet o nekvalifikované práce, což bude firmy motivovat k tomu, aby hledaly způsob, jak jim neplatit minimální mzdu 8,50 eura (230 Kč) za hodinu.

Podle odborů by také běženci mohli vytlačit z pracovního trhu dlouhodobě nezaměstnané.

Weise je však přesvědčen, že z dlouhodobého hlediska mohou běženci znamenat pro německý pracovní trh obohacení. "Díky dobrému hospodářskému vývoji v posledních letech panuje například v mnoha částech jižního Německa plná zaměstnanost a firmy tam dokonce mají problém sehnat dost pracovníků," připomněl.

Reklama

Související články

Výběr článků