Hlavní obsah

Maso je kvůli zkrmování antibiotik rizikové

24. 2. 2012, 11:02
Právo, mcm

Kvůli stále zkrmovaným antibiotikům je maso dobytčat i drůbeže podle expertů stále rizikovější. O nebezpečí se ví už dlouho: před šesti lety proto bylo v celé Evropské unii používání antibiotik v krmivu pro zvířata zakázáno.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Jenže v roce 2010 se ukázalo, že jen v Německu bylo ve stájích a drůbežárnách zkrmeno tisíc tun antibiotik, o sto tun více než před celounijním zákazem. Maso kontaminované antibiotiky přitom může mít fatální následky pro lidské zdraví.

„Odolnost vůči antibiotikům lze přenést konzumací potravin zvířecího původu i na zárodky v lidském těle, třeba na střevní flóru,“ upozornila v listu Die Welt Roswitha Merleová z veterinární vysoké školy v Hannoveru. „Ve zvířeti mohou vzniknout odolné zárodky, které se s masem dostanou na talíř spotřebitele. Výskyt rezistentních bacilů v mase se však zpravidla nezkoumá,“ přiznala.

Odolné bacily v mase nemusí být problémem pro zdravé lidi, zvláště pokud je pokrm důkladně tepelně zpracován. V jiné situaci jsou lidé s oslabenou imunitou a pacienti na intenzivní péči. „Pak existuje riziko, že bakterie proniknou do těla v potravě nebo přes zranění a vyvolají v něm nebezpečné infekce, otravu krve nebo zápal plic,“ varovala Merleová.

Jen v Německu zemře ročně 15 000 lidí na multirezistentní choroboplodné zárodky. Die Welt upozornil, že účinnost už ztrácejí i zvlášť silná antibiotika považovaná za „železnou rezervu“ pro výjimečné případy. V nemocnicích se tak stále častěji objevují nebezpečné bakterie MRSA. Pokud jde o jejich výskyt, spadá Česko do stejné skupiny jako Německo – je na tom lépe než Francie či Británie, ale podstatně hůře než Dánsko a Švédsko.

SRN: Případů stále přibývá

Podle zprávy Spolkového úřadu pro ochranu spotřebitele byly v roce 2010 zjištěny odolné verze bakterie E. coli v mase téměř 86 procent zkoumaných telat – o rok dříve to bylo jen u poloviny zvířat.

Když Spolek pro ochranu přírody a životního prostředí (BUND) zkoumal výskyt rezistentních bacilů v drůbežích produktech, narazil na ně v 11 z 20 zkoumaných případů. Při celostátním průzkumu v roce 2009 zjistil Spolkový ústav pro výzkum rizik (BfR), že více než pětina z 629 vzorků kuřecího masa je „podezřelá na MRSA“.

Loni ukázal výzkum v Severním Porýní-Vestfálsku, že plných 96 procent kuřat tam dostávalo antibiotika. BfR upozornil, že prasata a skot dostávají antibiotika v průměru šestkrát ročně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků