Hlavní obsah

Makro dostalo od ÚOHS pokutu 83 milionů za zneužití tržní síly

15. 6. 2021, 11:00
Novinky, bož

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil společnosti Makro pokutu ve výši 83,123 milionu korun. Dalších 316 tisíc korun má zaplatit společnost Metro. Podle ÚOHS totiž obě nákupní aliance porušily zákon o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů. Prvostupňové rozhodnutí není pravomocné, společnosti mohou podat rozklad.

Foto: Profimedia.cz

Podle ÚOHS dodavatelé neměli dostatek informací a v důsledku toho byli nuceni využívat účetních služeb společnosti Metro.

Článek

Obě společnosti podle ÚOHS svým jednáním poškodily zhruba 500 dodavatelů, s nimiž měly v období od října 2016 do února 2020 domlouvat podmínky, které vytvářely výraznou nerovnováhu v právech a povinnostech dodavatelů jakožto slabší smluvní strany.

Podle ÚOHS dodavatelé neměli dostatek informací a v důsledku toho byli nuceni využívat účetních služeb společnosti Metro.

Majitel Makra odmítl nabídku Křetínského na převzetí

Ekonomika

„Dodavatelé byli dále omezeni v možnosti volby, zda služby společnosti Metro chtějí využívat, či nikoliv a v možnosti ovlivnit obsah této smlouvy,” uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Kromě zaplacení pokuty budou mít Makro a Metro po nabytí právní moci povinnost dodavatele informovat o obsahu rozhodnutí, doplnit do smluv popis celého mechanismu a také umožnit dodavatelům výběr účetních služeb.

Reklama

Související články

Výběr článků