Hlavní obsah

Lovosický Preol odhadl škody po výbuchu: 150 až 200 milionů Kč

19. 8. 2021, 10:21 – Lovosice

Lovosický výrobce biopaliv Preol odhadl škody na technologii po červencovém výbuchu na 150 až 200 milionů korun. Na dodávku nové bude čekat téměř rok. ČTK to řekl Karel Hanzelka, mluvčí skupiny Agrofert, do které Preol patří. Policie událost, při níž byl vážně zraněn jeden člověk, vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Foto: Aktu.cz

Výbuch způsobil únik plynu hexan.

Článek

Samotná výrobna biopaliv zasažena nebyla. Zničen byl tzv. extraktor a související aparáty. Jde o část výroby, kde se extrakcí získává zbytkový olej z již vylisovaného řepkového semene. Společnost objednala u dodavatele technologie nové. „Jde o velmi ojedinělou technologii. Na dodávku nového extraktoru budeme čekat zhruba 11 měsíců," uvedl Hanzelka.

Zásobování zákazníků je podle Hanzelky částečné. „Pro výrobnu biopaliv jsou zajištěny dodávky oleje, ale krmné šroty, zejména ty extrudované, nejsme schopni plnohodnotně nahradit," uvedl mluvčí.

V Lovosicích explodoval separátor na řepku, hasiči požářiště ochlazují

Krimi

Po výbuchu lékaři ošetřili čtyři osoby, jedna byla zraněna vážně. Podle předběžných informací mohla být na vině závada na separátoru řepky. Explodoval vysoce hořlavý hexan používaný při lisování řepky, linka byla v době havárie odstavená. „Událost se stále vyšetřuje," řekl ČTK mluvčí policie Dan Vítek.

Preol hospodařil v roce 2019 se ziskem před zdaněním zhruba 234 milionů korun, za loňský rok hospodářský výsledek činil 106 milionů korun, podíl na exportu přesáhl 40 procent. V závodu pracuje 123 lidí.

Státní fond vymáhá od Agrofertu zpět dotaci 5 milionů korun

Ekonomika

Reklama

Související témata:

Výběr článků