Hlavní obsah

Lovochemii z Agrofertu loni vzrostl zisk o 1225 procent

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Výrobce hnojiv Lovochemie, který spadá do holdingu Agrofert, loni zaznamenal meziroční nárůst zisku o 1225 procent na 424 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb vzrostly o 91 procent na 11,17 miliardy korun. Objem prodaných hnojiv společnosti loni meziročně klesl o 13,3 procenta na 758 100 tun. Vyplývá to z výroční zprávy uložené ve sbírce listin.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podle společnosti loni rostly ceny hnojiv hlavně kvůli zdražování energií a surovin. Oborové svazy i podniky loni uváděly, že hnojiva zdražovala v řádu stovek procent v meziročním srovnání. Spolu s růstem cen energií, pohonných hmot a dalších nákladů se to promítalo do cen zemědělské produkce a následně i spotřebitelských cen potravin.

Čistý obrat Lovochemie vzrostl o více než 81 procent na 12,22 miliardy korun. Společnost uvedla, že na českém trhu prodá téměř 53 procent své produkce, zbytek směřuje do zahraničí, hlavně do Německa. Z objemu prodaných hnojiv největší podíl tvoří ledková hnojiva, kterých firma prodala 405 000 tun, stojí ve výroční zprávě.

Podle firmy jí vstupní náklady začaly růst už v roce 2021, kdy měla zároveň uzavřené smlouvy na prodej svých produktů za prodejní ceny výrazně nižší než byly rostoucí výrobní náklady. Už v prosinci 2021 a poté loni v lednu omezila svou produkci, podobně jako další firmy v Evropě. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský loni uvedl, že z výrobců minerálních hnojiv tvoří plyn zhruba 90 procent variabilních nákladů na produkci.

Penam z koncernu Agrofert dostal na Slovensku obří pokutu, přes půl miliardy korun

Ekonomika

Loni panovaly i obavy z toho, zda bude plynu dostatek kvůli sankcím vůči Rusku po vypuknutí války na Ukrajině. Lovochemie v roce 2022 měla v průměru 654 zaměstnanců. Společnost předpokládá, že ceny hnojiv budou letos klesat.

Agrární komora ČR loni v dubnu uvedla, že hnojiva byla až o 300 procent dražší. Na trhu jich byl loni také nedostatek a zdražení se týkalo všech druhů hnojiv. Zemědělský svaz ČR loni v květnu uvedl, že například cena tuny ledku loni vzrostla na 18 500 korun, zatímco v roce 2021 ji podniky kupovaly za 4450 korun. Předseda Zemědělského družstva Mladotice Tomáš Polcar z Plzeňského kraje letos řekl, že za hnojiva platil podnik trojnásobné až čtyřnásobné ceny oproti roku 2021.

Podle svazu se loňský růst nákladů mimo jiné i na hnojiva promítne do letošního zisku celého sektoru. Předseda Martin Pýcha už dříve uvedl, že loni firmy nakupovaly kromě hnojiv také například osiva a další vstupy za ceny, které ovlivní jejich letošní hospodaření. Ceny zemědělských komodit loni hlavně od začátku války na Ukrajině výrazně rostly, letos již klesají na úroveň z let před výrazným růstem cen energií.

Samotný koncern Agrofert loni svůj zisk meziročně více než zdvojnásobil. Z předloňských 5,78 miliardy korun vzrostl jeho zisk v roce 2022 na 12,97 miliardy korun. To se propsalo také do pozitivních finančních výsledků firem spadajících pod koncern.

Například firmě Vodňanská drůbež vzrostl loni meziročně zisk po zdanění o 165 procent na 240,8 milionu Kč. A dařilo se třeba i zemědělskému Farmtecu, který měl za loňský rok meziroční nárůst tržeb o 56 procent na 1,12 miliardy korun, přičemž zisk po zdanění vzrostl ze 388 tisíc korun na 13,5 milionu.

Agrofert loni více než zdvojnásobil zisk

Ekonomika

Reklama

Související témata:
Lovochemie

Výběr článků

Načítám