Hlavní obsah

Lipavský: Pokud USA uvalí 50procentní cla, EU se musí zachovat stejně

2:00
2:00

Poslechněte si tento článek

Pokud USA od června spustí padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Doufá, že k tak razantnímu navýšení nakonec nedojde a Evropská komise se s americkou administrativou Donalda Trumpa nakonec domluví.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.)

Článek

„Vyjednáváme s chladnou hlavou. Je dobře, že Evropa nereaguje hystericky, zároveň ale už má připravený odvetný balíček,“ řekl Lipavský.

Trump podle něj hrozbu uvalení vysokých cel používá jako vyjednávací taktiku, aby dosáhl lepšího výsledku. „Pokud ale budou cla opravdu spuštěna, musíme dát najevo, že Evropa zareaguje stejně,“ uvedl Lipavský.

Trump v pátek uvedl, že doporučí zavést 50procentní clo pro Evropskou unii s účinností od 1. června. Odůvodnil to tím, že EU vznikla jen proto, aby Spojené státy obchodně využívala, přičemž dosavadní jednání o clech s unijním blokem nikam nevedla.

Podle dřívějších zpráv z médií USA tlačí na EU, aby v obchodních jednáních ustoupila a jednostranně snížila cla na dovoz amerického zboží. EU se naopak snaží USA přesvědčit k vzájemnému snížení cel.

„S Evropskou unií, která byla vytvořena za primárním účelem využít výhod Spojených států v oblasti obchodu, bylo velmi obtížné jednat. Jejich mocné obchodní bariéry, DPH, směšné podnikové sankce, nepeněžní obchodní bariéry, měnové manipulace, nespravedlivé a neopodstatněné soudní spory proti americkým společnostem a další vedly k obchodnímu deficitu s USA ve výši více než 250 miliard dolarů (bezmála 5,5 bilionu Kč) ročně, což je číslo, které je naprosto nepřijatelné,“ napsal Trump na Truth Social.

Server Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje obeznámené se situací v pátek ráno napsal, že se americký obchodní zástupce Jamieson Greer chystá sdělit eurokomisaři pro obchod Maroši Šefčovičovi, že dosavadní rozhovory zaostávají za americkými očekáváními.

Výběr článků

Načítám