Hlavní obsah

Lidé budou moci nakupovat i na Štědrý den odpoledne

23. 12. 2009, 6:20
Právo, ČTK, svj

Lidé mohou letos nakupovat potraviny i vánoční dárky ještě na Štědrý den odpoledne, kdy bude otevřena většina prodejen obchodních řetězců. Supermarkety a hypermarkety zůstanou zavřeny pouze 25. prosince. V řadě měst ale budou otevřeny večerky a malé samoobsluhy.

Foto: René Volfík, ČTK

Článek

Nejdéle budou mít na Štědrý den otevřeno hypermarkety Albert, z nichž některé budou fungovat až do 16.00. Sesterské supermarkety Albert budou na Štědrý den zavřeny nejpozději ve 14.00. V hypermarketech Interspar mohou lidé na Štědrý den nakupovat až do 15.00.

Ve 14.00 ukončí na Štědrý den provoz supermarkety Billa či prodejny Globus, Tesco a Kaufland. Ještě dříve budou na Štědrý den zavřeny diskontní prodejny Lidl, jejichž otevírací doba skončí ve 12.00. Obchodní řetězce prodejny znovu většinou otevřou 26. prosince. Výjimkou je například Lidl, jehož diskontní prodejny budou po vánoční pauze zprovozněny až o den později. Stejně tak supermarkety Albert.

Odborový svaz pracovníků obchodu OSPO nedávno vyzval všechny obchodní řetězce, aby se letos nepředháněly, který z nich bude mít o Vánocích déle otevřeno, a například na Štědrý den zavíraly nejpozději ve 14.00. Odboráři míní, že velké obchody by měly zůstat zavřené i 25. prosince a jejich provoz by mohl být obnoven nejdříve 26. prosince. Zaměstnanci obchodních řetězců by tak měli více času na oslavu vánočních svátků.

Na požadavek odborářů přistoupilo například Tesco. Zatímco loni byla část hypermarketů Tesco na Štědrý den otevřena až do 15.00, letos budou obchody Tesco fungovat maximálně do 14.00.

Na Silvestra až do pěti odpoledne

Provozní doba obchodů není v Česku nijak omezena. Zákonodárci z řad ČSSD a KSČM se sice v roce 2005 pokoušeli zakázat noční prodej v supermarketech a prodej o státních svátcích, pro svůj návrh ale nezískali dostatečnou podporu. Provozovatelé obchodních řetězců tehdy namítali, že by kvůli zákazu prodeje o státních svátcích a v noci obchody přišly o zákazníky a musely by propustit část zaměstnanců.

Na Silvestra budou supermarkety i hypermarkety Albert otevřené do 16.00, na Nový rok budou všechny prodejny stejně jako v případě ostatních řetězců zavřené. Tesco bude mít poslední den v roce otevřeno až do 17 hodin. Stejně tak prodejny Billa, v supermarketech Penny Market bude možné nakupovat do 16 hodin. Ještě o hodinu dříve zavře Lídl.

Reklama

Související články

Výběr článků