Hlavní obsah

Krize na Ukrajině by mohla oslabit akcie a zdražit ropu

2. 3. 2014, 17:36

Současná krize na Ukrajině by podle analytiků mohla vést k poklesu na akciových trzích. Ceny ropy by v jejím důsledku naopak mohly zamířit vzhůru, což by podpořilo ruskou ekonomiku, píše server televize CNBC.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Investoři by se podle analytiků kvůli růstu averze vůči riziku mohli zbavovat akcií a nakupovat místo nich relativně bezpečná aktiva, například americké dolary a dluhopisy.

Analytička Tina Fordhamová z banky Citigroup označila ukrajinskou krizi za "největší geopolitickou hrozbu za několik let".

„Nic katastrofálního”

Někteří analytici se však dopadů krize na finanční trhy příliš neobávají. "Nemyslím si, že lidé kvůli tomu propadnou panice," řekl CNBC analytik Mark Matthews ze společnosti Julius Baer. Dodal, že ukrajinská krize neznamená pro finanční trhy "nic katastrofálního".

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli obvinil Rusko z vyhlášení války poté, co ruský parlament v sobotu schválil žádost prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských vojáků na Ukrajině. [celá zpráva]

Americký ministr zahraničí John Kerry v neděli odsoudil ruský postup vůči Ukrajině jako "neuvěřitelný akt agrese" a pohrozil Moskvě sankcemi, které mohou zemi ekonomicky izolovat. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků