Hlavní obsah

Komise si brousí zuby na Muska. Hodnota Tesly klesla o 160 miliard

29. 9. 2018, 14:12
Novinky, tov

Cena akcií výrobce elektromobilů Tesla se v pátek propadla o téměř 14 procent. Tržní hodnota Tesly se v důsledku toho snížila o 7,3 miliardy dolarů (161 miliard korun), uvedla agentura Blomberg. Investoři se obávají, že Elon Musk bude muset kvůli obvinění z podvodu v čele firmy skončit.

Foto: Kiichiro Sato, ČTK/AP

Šéf Tesky Elon Musk

Článek

Tesla zaznamenala v pátek největší propad hodnoty za téměř pět let.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve čtvrtek podala žalobu na šéfa výrobce elektromobilů Tesla Elona Muska kvůli jeho prohlášením ohledně možného stažení akcií podniku z burzy. SEC obvinila Muska z podvodu a chce, aby nemohl zastávat vysokou funkci v čele Tesly, ale ani v čele žádné jiné veřejně obchodované firmy.

Pokud by Musk v čele Tesly opravdu skončil, podle některých analytiků by to firma nemusela přežít. Některé zdroje agentury Bloomberg ale uvádějí, že by Musk mohl z celé kauzy vyváznout jen s pokutou, nebo ve firmě zůstane jako vizionář na jiné pozici.

Musk minulý měsíc na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování. Později však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla. SEC Muskův výrok o převzetí Tesly a stažení akcií označila za „nepravdivý a zavádějící", podle komise vedl k chaosu na burze a poškodil investory.

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Logo autosalónu Tesla v Kalifornii

Obvinění z manipulací kurzem akcií jsou v USA vážná věc. „Nevím jak z toho (Musk) vyvázne. Komise si na něj brousí zuby,“ řekl Financial Times bývalý vysoký manažer Tesly.

Musk v reakci na obvinění uvedl, že „nepodložené kroky komise jej zklamaly a zarmoutily“.  Za Správní rada Tesly se za Muska postavila, prý plně důvěřuje jeho integritě a vedení.

Reklama

Související články

Saúdský fond investuje do konkurenta Tesly

17. 9. 2018, 17:51

Státní investiční fond Saúdské Arábie investuje miliardu dolarů (21,8 miliardy korun) do potenciálního konkurenta výrobce elektromobilů Tesla, americké firmy...

Výběr článků