Hlavní obsah

Jablka za 6 korun, brambory za 15. U farmářů je levnější ovoce i zelenina

24. 3. 2023, 8:05 • Aktualizováno 24. 3. 2023, 8:49

Kilogram jablek za šest korun, brambory za patnáct a cibule za necelých 13 korun. Kdo zamíří přímo k pěstitelům či farmářům ze severu Moravy a Slezska, může při jednom nákupu ušetřit desítky korun.

Foto: Pavel Karban

Hlavním prodejním artiklem Sadů Životice jsou jablka. Lidé ale v podnikové prodejně nakupují i další ovoce a zeleninu, jako brambory či zelí

Článek

„Cena byla u nás pěstitelů vždycky výhodnější, to není jen obrázek dneška,“ upozorňuje Jiří Dulava, ředitel havířovského podniku Sady Životice. Právě v jejich prodejně cena za kilogram jablek začíná na šesti korunách, dají se pořídit i za osm, 11, 12, 20 a 25 korun. Strop je na 28 korunách.

„Vím, za kolik prodáváme do velkoobchodů a za kolik to prodávají oni. Ale když mluví šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza do médií o dvou procentech marže, tak s tím nesouhlasím. Je to mnohonásobně víc,“ nastínil Dulava.

Kromě jablek nabízí Sady Životice i další zeleninu a ovoce. Kilogram brambor tam lidé nakupují za 15 korun, bílé zelí hlávkové za 18 a mrkev za 24 korun. „Jezdím sem pravidelně pro jablka a brambory. Cena i kvalita jsou lepší. A je to místní,“ sdělil Právu zákazník Josef Monsport.

Zeleniny se v Česku bude pěstovat míň. Nevyplácí se nám to, tvrdí zelináři

Ekonomika

Kousek od něj stojící prodavačka prozradila, že lidé u nich nakupují všechno, hlavně ale jablka. „Na sušení, mošty, buchty, kompoty, na všecko…“

„Na jablíčka jen sem“

Za pravdu jí dali starší manželé z Frýdku-Místku, kteří si vybírali jablka do přepravky. „Na jablíčka jen sem. A vůbec upřednostňujeme lokální prodejce,“ poznamenala žena.

Foto: Pavel Karban

Hlavním prodejním artiklem Sadů Životice jsou jablka. Lidé ale v podnikové prodejně nakupují i další ovoce a zeleninu, jako brambory či zelí

Podobné ceny nabízí i například Farma Luční dvůr v Bartošovicích na Novojičínsku. Okurky prodává za 15,90 kus, kilo jablek za 24, zelí za 20, mrkev za 26 a brambory za 14 a 16 korun. Nejlevnější má cibuli, kilo za 12,90. „Cibulí jsme chtěli šokovat, přilákalo nám to stovky nových zákazníků. Předtím jsme měli akci na jablka, abychom pomohli ovocnářům, kteří to mají taky těžké. Jablka jsme měli za 8,90 a lidi z toho byli nadšení. Dvě tuny jsme vyprodali za dvě hodiny. To byl šok,“ přiznal majitel farmy Petr Klečka.

Podle něj jsou současné ceny ovoce a zeleniny v supermarketech šílené: „Hodně lidem už došla trpělivost a vracejí se k farmářům,“ tvrdí Klečka. Jeho slova potvrdila rodina z nedalekých Albrechtiček, která ve středečním odpoledni koupila dvě bedny jablek. „Cena i kvalita jsou dobré,“ zhodnotil to muž, když jablka nakládal do vozu.

Nekula: Ceny potravin půjdou dolů

Ekonomika

Ještě větší nabídku než Luční dvůr má Farma Kublák z Fryčovic na Frýdecko-Místecku. „Kořenovou zeleninu máme od českých farmářů. Dovážíme ale i papriky a rajčata z Kréty, kde zemědělci ovoce necpou chemií, nevoskují a nechají ho dozrát na stromech,“ popsal majitel farmy i prodejny Kamil Kublák.

Foto: Pavel Karban

Největší nabídku regionálních produktů a vlastních výpěstků má zřejmě obchod fryčovické Farmy Kublák.

Dodal, že rajčata i papriky vozí jednou měsíčně a vyprodá je zhruba do 14 dnů. Jeho farma je ale zaměřena hlavně na české produkty: brambory, kmín, pohanku, mák nebo cibuli.

Právě brambory, kilo za 16 korun včetně oblíbených rohlíčků na salát, nakupují u Kubláka lidé ve velkém. Na odbyt jde ale i mrkev za 22, okurky za 79, zelí nebo jablka za 19 korun. „Chodím tak dvakrát do měsíce, už pět let. Brambory, zelí, maso i koření,“ vyjmenovala Právu usměvavá zákaznice Kateřina. „Určitě je tady lepší cena než v supermarketu,“ dodala.

Chybí trhy

Zatímco v Brně mohou lidé nakupovat nejen zeleninu a ovoce třeba na Zelném trhu a v Praze zase mají trhy na náměstích, na náplavce nebo v holešovické tržnici, Ostravě takové místo schází.

„Kdyby ta možnost byla, tak bychom šli tam,“ potvrdili Právu starší manželé z Vratimova, kteří ve čtvrtek ráno nakupovali v supermarketu v centru Ostravy. Brambory tam byly v akci za 59,90, ale pouze při nákupu pětikilového balení, jinak vyšel kilogram na 27,90, cibule stála 32,90, za nejlevnější jablka zaplatil zájemce 39,90 a za zelí 25,90 koruny.

Anketa

Nakupujete ovoce a zeleninu přímo u farmářů?
Pravidelně
8,8 %
Občas
44,2 %
Uvažuju o tom.
28,1 %
Ne, ani se nechystám.
18,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7600 čtenářů.

Trhy či tržiště chybí i paní Markétě z ostravských Radvanic, která nakupovala v nedalekém hypermarketu.

„Kdysi bývala tržnice vedle biskupství, teď není nic,“ povzdychla si a dodala, že i ona nakupuje zeleninu a ovoce pouze ve slevě. Když procházela oddělením zeleniny, kde například mrkev vyjde na 29,90, zelí na 24,90, jablka v akci na 24,90, cibule na 34,90 a brambory volné na 36,90 koruny, kroutila hlavou. „Ty ceny jsou šílené, úplně hrozné. Když jsme měli zahradu, tak jsme měli nějaký základ. Rajčata, cibuli, česnek. Teď musíme všechno koupit. Kromě ovoce, to ještě nějaké máme,“ uzavřela seniorka.

Vláda chce zjistit, kdo zdražuje potraviny. Prověří marže zemědělců i řetězců

Ekonomika

Reklama

Související témata:
Farmářské trhy

Výběr článků