Hlavní obsah

Hladík: Česko nemá sílu prosadit odklad nebo zrušení emisních povolenek pro domácnosti

3:12
3:12

Poslechněte si tento článek

Ještě nedávno hovořili politici o tom, že našli v Unii skupinu zemí, s níž se pokusí upravit systém emisních povolenek pro domácnosti a jeho zavedení plánované na rok 2027 o dvanáct měsíců posunout, aby byl čas udělat v systému změny. Teď ale vše vypadá jinak.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL)

Článek

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v neděli v diskusním pořadu Partie Plus na CNN Prima News řekl, že Česko nyní nemá sílu v Evropské unii odklad zavedení povolenek prosadit.

„Česká vláda nemá v současné době v Evropě většinu pro to, abychom tento systém buď odsunuli, nebo úplně zrušili,“ řekl Hladík.

Povolenky se promítnou do cen plynu a uhlí pro vytápění a také benzinu a nafty. Podle analytiků hrozí rodinám navýšení plateb nejméně o tisíce korun ročně.

Hladík doplnil, že mnoho zemí systém zavedlo a podporuje. Poslanec opozičního ANO Radek Vondráček prohlásil, že povolenky povedou k chudnutí lidí.

„Systém povolenek má obrovský potenciál rozložit celou Evropskou unii. Tohle lidi nesnesou, aby se ožebračovali,“ prohlásil Vondráček.

Poukazoval na to, že výnosy mají končit v klimatickém sociálním fondu a pak se přerozdělovat. „Je to touha eurokratů, přerozděluj a panuj,“ uvedl Vondráček.

Dražší paliva i zboží

Debaty budou podle Hladíka pokračovat a Česko prý sehnalo podporu pro to, aby se cena povolenky ohraničila nominálně na 45 eur (asi 1100 korun). To by podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora znamenalo zdražení plynu o více než pětinu, u uhlí by bylo navýšení ještě mnohem vyšší. Cena litru benzinu a nafty by v takovém případě už za rok a půl vlivem povolenky narostla o 3 až 3,50 Kč za litr. S dražšími pohonnými hmotami by ale rostly i ceny dopravy, což by se promítlo do cen zboží, například potravin.

Vondráček nesouhlasil s Hladíkovým tvrzením, že bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš schválil v roce 2019 evropský klimatický zákon a následně byl za jeho vlády schválen také plán konkrétních kroků Fit for 55.

„Lžete a manipulujete. Andrej Babiš neschválil Fit for 55. To jde kompletně za vaší vládou,“ reagoval Vondráček. Babiš podle něho souhlasil jen s obecným rámcem evropské klimatické politiky. „Je to jeden z největších zločinů, co jste udělali,“ prohlásil.

Hladík poukazoval na to, že povolenky se nebudou týkat lidí s centrálním zásobováním teplem a těch, kteří topí tepelným čerpadlem či dřevem. Jejich cílem je podle něho i to, aby Evropa snížila závislost na dovozu plynu a ropy.

Poslankyně opozičního hnutí SPD Karla Maříková prohlásila, že povolenky prý podle odhadů ekonomicky zlikvidují 50 milionů obyvatel EU, tedy i Čechů.

„SPD bude klidně rebelovat, i kdyby to znamenalo konflikt s Evropskou unií. My tohle dodržovat nebudeme,“ zdůraznila.

Podle poslankyně vládního hnutí STAN Michaely Šebelové ochrana klimatu a snižovaní emisí k moderní politice patří. Tempo jejich zavádění musí být ale dle ní přiměřené, aby nedopadlo na domácnosti s nízkými a středními příjmy.

„Žádná vláda v Evropě nechce spáchat ekonomickou sebevraždu na tom, že dojde ke zdražení tepla pro obyčejné lidi,“ uvedla.

Výběr článků

Načítám