Hlavní obsah

Globální ceny obytných nemovitostí rostou nejrychleji od roku 2005

15. 9. 2021, 10:59
Novinky, ČTK, bož

Globální ceny obytných nemovitostí se ve 12měsíčním období do konce června zvýšily o 9,2 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 2005. Vyplývá to z indexu sestavovaného nezávislou realitní poradenskou společností Knight Frank.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Panelákový dům v Praze

Článek

Index společnosti Knight Frank zahrnuje ceny v 55 zemích a teritoriích. Zhruba třetina z nich vykázala růst cen o minimálně deset procent.

V Česku nicméně ceny ve sledovaném období stouply jen o 2,2 procenta. Jejich růst tak zpomalil z 8,9 procenta ve 12měsíčním období do konce března.

Ke globálnímu růstu cen obytných nemovitostí přispívají nízké úrokové sazby, nedostatečná nabídka a vysoké úspory domácností.

Byty prudce zdražují i v dosud nejlevnějším Ústí nad Labem

Ekonomika

„Boom na trhu s bydlením vyvolaný pandemií pokračuje,” uvedla Kate Everettová-Allenová ze společnosti Knight Frank.

Upozornila, že tento vývoj se týká zejména vyspělých ekonomik, kde vládní opatření na podporu ekonomiky „ochránila pracovní místa a umožnila vytvoření značných úspor”.

V řadě zemí, včetně USA, Německa či Británie, se úrokové sazby u hypoték podle údajů firmy Oxford Economics od roku 2007 snížily více než o polovinu.

Nízké úroky odrážejí mimořádné uvolnění měnové politiky, ke kterému většina vyspělých ekonomik přikročila v reakci na pandemii covidu-19, připomněl server listu Financial Times.

Rusnok: Nemovitosti jsou drahé, ale na zlevňování to nevypadá

Ekonomika

Poptávku po bydlení podporuje také růst úspor v době pandemie, která omezila příležitosti k utrácení.

Nedostatek stavebních materiálů a pracovních sil zároveň omezuje výstavbu nových domů, což podle Sida Bhushana ze společnosti Goldman Sachs prohlubuje nedostatek na straně nabídky.

Nejprudší růst cen v rámci indexu zaznamenalo Turecko, a to v rozsahu 29,2 procenta. Pokles vykázaly ceny pouze ve Španělsku a Indii, a to o méně než jedno procento.

Reklama

Související články

Čechy lákají nemovitosti v cizině

11. 8. 2021, 3:17

Zájem tuzemských kupujících o zahraniční nemovitosti dál sílí, roli sehrála i pandemie covidu-19. Například na realitním portálu Sreality.cz od začátku...

Výběr článků