Hlavní obsah

Firmy chtějí po vládě, aby ulehčila nábor Ukrajinců. Odbory jsou proti

6. 2. 2017, 15:31

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby řešila nedostatek pracovníků v Česku a umožnila dočasný nábor ukrajinských uchazečů o práci. V pondělí o tom informovala Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. Podle odborů za dovozem Ukrajinců může být zájem firem získat levnou práci.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Ilustrační foto

Článek

Vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle nich v praxi nefunguje. Kvóta je vyčerpaná do června a vyřízení pracovní karty pro jednoho uchazeče trvá až šest měsíců.

„Vyzýváme vládu ČR, aby urychleně přijala návrh na navýšení personální kapacity ministerstev zahraničí a vnitra za účelem zrychlení vyřizování vyššího počtu žádostí o zaměstnanecké karty a pomohla firmám zajistit potřebné chybějící personální zdroje k zabezpečení výroby a služeb,” zní hlavní požadavek zástupců byznysu.

Potřebují 140 tisíc lidí

Vláda se má problematikou zabývat ve středu. Ministerstvo zahraničí nechce záležitost komentovat předtím, než ji kabinet projedná.

Firmy potřebují podle Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů obsadit kolem 140 tisíc volných pozic jakýmikoli pracovníky. V rámci současného tzv. „režimu Ukrajina” je roční kvóta stanovena na 3800 pracovníků.

Po navýšení kapacity obou ministerstev by se mohl zvýšit počet uchazečů na více než dvojnásobek, řekl novinářům prezident konfederace Jan Wiesner.

Dlouhý dává za příklad Polsko

„Vzhledem k rekordně vysoké zaměstnanosti v ČR není možné volná pracovní místa obsadit českými uchazeči. Proto se firmy obrací do zahraničí. Pokud se vláda rozhodla, že jim v tom pomůže, nemůže přeci ignorovat nefungující situaci. Firmy potřebují zaměstnance nyní, ne za půl roku. Do té doby můžou naše firmy přijít o zakázky, zákazníky a brzy budou řešit opačný problém, než je nábor zaměstnanců,” uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Často u odborných dělnických profesí narazím na nabídku mzdy kolem 12 tisíc korun. Za tyto peníze nemůže český občan plnohodnotně žít
Josef Středula, předseda ČMKOS

Nepružnost orgánů například v porovnání s Polskem je podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého až zahanbující. „Dlouhodobě nás Ukrajinci samozřejmě nezachrání, ale krátkodobě mohou pomoci. Vláda pro to však musí něco udělat,” poznamenal.

Odbory: Čechy na nízké platy nenalákají 

Odbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci, dokumentuje to nabídka volných míst z databáze úřadů práce.

„Často u odborných dělnických profesí narazím na nabídku mzdy kolem 12 tisíc korun. Za tyto peníze nemůže český občan plnohodnotně žít a je zcela jasné, že těžko na takovéto pozice na hranici chudoby české zaměstnance nalákají. Pokud po měsíci není místo obsazeno, je možné ho obsadit zahraničním zaměstnancem. A tím je onen 'vysněný' Ukrajinec,” uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Pokud vláda schválí personální posílení generálního konzulátu ve Lvově, kvóta se zvedne na 800.

Vláda od listopadu 2015 schválila dva projekty, jejichž cílem je usnadnit příchod Ukrajinců do českých firem. Zaměstnavatelé si opakovaně stěžovali na to, že i tak je vyřizování pracovních povolení zdlouhavé.

Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají i švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) loni v květnu upozornil na to, že obsadit statisíce míst Ukrajinci nebude možné. Počet vyřízených pracovních povolení pro rok 2016 tehdy odhadl na 5000.

Reklama

Související články

Kvalifikované Ukrajince Česko netáhne

3. 12. 2016, 19:44

Již více než 1300 Ukrajincům umožnil nový projekt běžící od srpna získat práci v ČR. Většinou však jde o málo kvalifikované lidi z dělnických profesí, řidiče,...

Výběr článků