Hlavní obsah

Velký německý výrobce vymyslel trik, jak obejít embargo vývozu do Ruska

2. 12. 2022, 9:04 – Berlín

Německý výrobce zemědělských strojů společnost Claas měsíce pracuje na systému, jak obejít sankce a dodávat do Ruska náhradní díly pro zemědělskou techniku, píše časopis Zeit. Odvolává se přitom na interní firemní dokumenty, které má spolu s rádiem Hochstift k dispozici.

Foto: Profimedia.cz

Logo firmy Claas

Článek

Firma Claas se snaží zajistit dodávky náhradních dílů do kombajnů značky Claas v Krasnodaru v jižním Rusku. Podle společnosti je tam výroba pozastavena od letošního března. Příští rok v březnu se má výroba opět obnovit, píše týdeník Zeit. Časopis připomíná, že náhradní díly k zemědělským strojům se nacházejí na sankčním seznamu vzhledem k tomu, že mají možnost dvojího použití. Celé stroje na sankčním seznamu nejsou.

Aby se dodávky dostaly do Ruska, firma se podle týdeníku uchýlila k triku. Společnost chce vyvážet určité náhradní díly, které by byly ukryty v sestavených strojích. Za tímto účelem by díly, jež se nyní nesmí vyvážet, jako jsou například hydraulické válce a plynové vzpěry, byly vestavěny do nových komponentů. To by znamenalo, že by spadaly pod jiné číslo celního sazebníku. Tyto díly jsou „velmi důležité součástky“, potřebné k výrobě motoru, kabiny kombajnu nebo drtiče slámy v Krasnodaru.

Společnost Claas obvinění časopisu z porušování embarga kategoricky odmítá. „Veškerý náš export do Ruska je intenzivně prověřován speciálním oddělením a odpovědnými celními úřady. Proto kategoricky odmítáme jakékoli obvinění z porušení sankcí a jakékoli snahy o obcházení takových sankcí,“ vyjádřila se společnost prostřednictvím svého mluvčího.

Časopis Zeit však tvrdí, že na konci října prošly celním odbavením v Rusku krabice se šesti sadami řídicího systému. Ty měly zahrnovat i sankcionované hydraulické válce. Dřívější dodávku naopak stopli celníci v Estonsku.

Měnový fond kvůli ruskému plynu varuje před recesí ve východní Evropě

Ekonomika

Reklama

Související témata:
CLAAS

Výběr článků