Hlavní obsah

Evropský parlament schválil zjednodušení energetických štítků pro spotřebiče

13. 6. 2017, 14:01

Systém energetických štítků, které evropským spotřebitelům pomáhají orientovat se při nákupu elektrických přístrojů, se v následujících letech zjednoduší. Evropští poslanci ve Štrasburku v prvním čtení schválili opatření ukládající výrobcům vrátit se ke škále, kde písmeno A bude označovat energeticky nejméně náročné přístroje a písmeno G naopak ty nejméně šetrné.

Foto: SEVEn

Varianty podoby energetických štítků. Evropský parlament podpořil podobu značení A–G bez symbolů plus (druhá zleva).

Článek

Cílem nového opatření je ulehčit zákazníkům výběr energeticky účinnějších produktů, snížit spotřebu energie a s ní spojené náklady a zároveň povzbudit výrobce k inovaci a investicím do energeticky úspornějších přístrojů.

Podle českého europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) pomáhá systém označování energetické účinnosti nejen informovanosti zákazníků, ale podněcuje také zlepšování na straně výrobců.

„Tento systém v Unii vznikl již v 90. letech. Za tu dobu se stal štítek v nejvyšší kategorii známkou určité kvality, o kterou výrobci usilovali,” uvedl poslanec, který působí v parlamentním výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, který regulaci projednával.

Na druhou stranu ale podle něj pokrok v energetické efektivitě vedl k tomu, že v nejvyšší kategorii A se dnes nachází naprostá většina výrobků, což přínos systému oslabuje.

Matoucí

Zákazníci by se mohli v obchodech setkat s prvními štítky s novou stupnicí nejdříve na konci roku 2019. Nové štítky už nebudou využívat jako dosud znaménka +, například A+ nebo A++ , což byl systém, který byl pro mnoho lidí matoucí.

„Štítky by mohly obsahovat QR kód nebo odkaz, který umožní občanům přístup k on-line databázi,” uvedl italský poslanec Dario Tamburrano, který měl tuto agendu na starosti. Štítky budou podle něj digitálně propojeny tak, aby poskytly veškeré informace, které nebude možné uvést na papíře.

„Vytvoření podrobné databáze a vznik digitálních nástrojů, jako jsou aplikace (v chytrých telefonech), umožní spotřebitelům přímé srovnání mezi výrobky na trhu,” dodal Tamburrano.

Europoslanci v úterý kritizovali fakt, že se kvůli nesouhlasu členských států nepodařilo do nové legislativy prosadit požadavek na odškodnění zákazníků v případě nesprávného označení přístrojů. Eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Caňete k tomu uvedl, že Evropská komise přijde do konce roku s novými legislativními návrhy k tomuto tématu.

Reklama

Výběr článků