Hlavní obsah

Evropské akcie zasáhla panika kvůli Číně. Pražská burza ztrácí přes čtyři procenta

24. 8. 2015, 7:47 – Šanghaj/Tokio • Aktualizováno 24. 8. 2015, 14:32

Pražská burza začala nový týden výrazným poklesem, podle analytiků tak reaguje na vývoj čínského trhu. Do pondělních 13:45 index PX oslabil o 4,16 procenta. V červených číslech jsou téměř všechny tituly. Burzu táhnou dolů hlavně akcie bank a také elektrárenské společnosti ČEZ. Vyplývá to z burzovního webu.

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Investoři v Pekingu sledují pád akcií

Článek

V Praze se nejvíce obchoduje s cennými papíry Erste Bank, které od rána odepsaly už 6,85 procenta na 666 korun. Komerční banka odevzdala 3,82 procenta, ČEZ 4,24 procenta.

Mezi čtyřmi a pěti procenty ztrácejí podle serveru Patria.cz i hlavní indexy burz v Polsku, Německu, Francii či Velké Británii.

"Další těžký výprodej v Asii znovu šíří na finančních trzích strach," řekl agentuře Reuters analytik Craig Erlam z makléřské firmy OANDA.

Padá celá Asie

Čínské akcie v pondělí zahájily nový týden těžkým propadem a jejich hlavní indexy ztrácejí přes osm procent. Akciové burzy padají v celé Asii a navazují na páteční globální výprodej, vyvolaný nepříznivými údaji z čínské ekonomiky. Investory zklamalo, že Peking o víkendu ani přes silný pokles na burzách neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu.

Index šanghajské akciové burzy SCI ztrácel v polovině obchodování 8,5 procenta na zhruba 3211 bodů. Přišel tím už o všechny letošní vysoké zisky, i když proti úrovni z doby před rokem je stále vyšší o 43 procent. V pátek oslabil o 4,3 procenta a za celý minulý týden odepsal 11,5 procenta.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, oslaboval o 8,6 procenta. Po poklesu o 12 procent za minulý týden ztrácí proti počátku roku přes sedm procent.

Zpomalování růstu vyvolalo obavy po celém světě

Minulý týden světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce, širší index Wall Street ztratil 5,8 procenta, nejvíce od září 2011. Globální výprodej spustila zpráva o prohlubujícím se poklesu aktivity v čínském průmyslu, která prohloubila obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.

"Investoři zaujali vůči akciovým trhům postoj ´bezpečnost především´, což je pochopitelné vzhledem k potenciálu nestability plynoucímu z odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik," uvedl podle agentury AP Ric Spooner z firmy CMC Markets.

Investoři čekají od vlády víc

Peking po vysokých ztrátách z minulého týdne o víkendu proti výprodeji na trhu nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry do ochabujícího průmyslu. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což signalizoval už dřív.

Pád čínských akcií se promítá do silných ztrát na ostatních asijských burzách. Hlavní index burzy v Tokiu Nikkei 225 padá o šest procent, hongkongský Hang Seng oslabuje o více než čtyři procenta, tchajwanská burza hlásí pokles přes šest procent. Index australské burzy v pondělí odepsal přes tři procenta a zažil nejhlubší ztrátu za čtyři roky.

Koruna v pondělí oslabila k euru o tři haléře na 27,06 Kč/EUR a posílila o 30 haléřů k dolaru na 23,52 Kč/USD. Už v pátek kurz dolaru vůči euru sestoupil na dvouměsíční minimum.

Reklama

Související témata:

Související články

Propad čínské měny ohrožuje celý svět

16. 8. 2015, 18:24

Při neočekávané devalvaci čínský jüan ztratil minulý týden dlouhodobě vůči dolaru jen tři procenta, přesto tato akce vyvolává v celém světě obavy, které se...

Výběr článků