Hlavní obsah

EU pozvala Moskvu k rozhovorům o obchodní dohodě s Ukrajinou

14. 6. 2014, 7:06

Evropská unie oznámila, že je ochotna zahrnout Rusko do jednání s Kyjevem o plánované obchodní dohodě, která zažehla krizi na Ukrajině. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC News.

Foto: Vincent Kessler , Reuters

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso

Článek

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso učinil tuto nabídku v pátečním telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Stalo se tak poté, co Moskva minulý týden pohrozila, že na podpis dohody bude reagovat odvetnými opatřeními k ochraně své ekonomiky.

Představitelé Evropské komise označili Barrosovu nabídku za "významný" krok, který odráží "nové ovzduší" rozhovorů. Kreml v prohlášení uvedl, že Putin s účastí v rozhovorech souhlasí.

Evropská unie se chystá podepsat asociační dohodu a dohodu o volném obchodu s Kyjevem nejpozději na unijním summitu 27. června. Asociační dohoda se pro ukrajinské prozápadní politiky stala symbolem odklonu od těsných hospodářských a politických vazeb na Rusko.

Janukovyč se obával poškození spojení s Ruskem

Ukrajina mohla smlouvy podepsat už loni na podzim v litevské metropoli Vilniusu. Tehdy to ale prezident Viktor Janukovyč náhle odmítl. Krok odůvodnil obavou, že integrace s EU by kriticky poškodila životně důležité napojení na ruské hospodářství. Janukovyč tak odstartoval vleklou krizi, která vedla k jeho pádu, ruské anexi Krymu a nynějším bojům ukrajinské armády s proruskými separatisty na východě Ukrajiny.

Brusel doposud odmítal žádost ruského prezidenta, aby se Moskva mohla zapojit do diskusí mezi EU a Ukrajinou. V pátek ale Evropská komise v prohlášení sdělila, že nabídla Putinovi možnost vést politická jednání "s cílem rozptýlit jakékoli obavy" Ruska.

Zatímco dosavadní dialog EU s Ruskem na toto téma probíhal pouze na úrovni expertů, nyní by měly obě strany a Ukrajina vést rozhovory o dohodě na vysoké úrovni, upřesnila agentura Reuters.

Barroso v telefonátu s Putinem rovněž vyzval Moskvu, aby zastavila příliv ruských zbraní a bojovníků na Ukrajinu.

Reklama

Výběr článků