Hlavní obsah

Lidé si stále nevyzvedli 19 milionů z druhého pilíře. Můžou o ně přijít

21. 2. 2020, 13:31
Novinky, tov

Téměř dva tisíce lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění. Na účtech finanční správy čeká na výplatu skoro 19 milionů korun. Když se o peníze včas nepřihlásí, mohou o ně přijít, varuje finanční správa.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto.

Článek

Počátkem roku 2017 penzijní společnosti převedly nevypořádané prostředky ze zrušeného II. penzijního pilíře na finanční úřady a doposud 1915 účastníků tohoto spoření si o své prostředky nepožádalo. Ke konci letošního ledna zůstávalo nevyplacených ještě 18,82 milionu korun.

Přestože byli účastníci penzijního spoření penzijními společnostmi písemně obeznámeni, že o své nevyplacené prostředky musí následně požádat místně příslušný finanční úřad, a o tomto postupu informovala i média, stále je velké množství poplatníků, kteří tak neučinili. Počet žádostí o vrácení přeplatku navíc spíše klesá.

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Zrušení druhého pilíře prosadila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2015.

„Proto jsme se rozhodli, že poplatníky, na které máme kontakt, nyní budou finanční úřady informovat i telefonicky a e-mailem,“ uvedla ředitelka finanční správy Tatjana Richterová.

Přeplatky, o které si poplatníci nepožádají, budou v souladu s daňovým řádem po šesti letech od konce roku 2017 převedeny do státního rozpočtu. Poslední šanci dostat své peníze tedy budou mít lidé v roce 2023.

Reklama

Související témata:

Výběr článků