Hlavní obsah

Dostavba D11 do Polska nabrala kvůli sporu o rozpočet zpoždění několika měsíců

Stavbu dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova směrem do Polska plánuje Ředitelství silnic a dálnic začít na jaře. Kvůli schvalování státního rozpočtu stavba nabrala zpoždění tři až čtyři měsíce, řekl Novinkám šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Už v létě se ale řidiči projedou po novém úseku jihočeské D3 u hranic s Rakouskem.

Foto: Novinky

Plán otevíraných a zahajovaných úseků dálnic pro rok 2026.

Článek

Právě úsek D11 u Jaroměře za devět miliard korun je nejdražší z desítky dálničních a silničních staveb, u kterých ředitelství s podpisem smluv se stavebními firmami na schválení vyčkává. Důvodem je aktuální provizorium, v němž stát od ledna hospodaří kvůli neschválenému státnímu rozpočtu.

Očekává se, že Sněmovna nový rozpočet schválí v březnu. Vláda ho už minulý týden posvětila, přičemž navýšila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, který zahrnuje prostředky na D11 i další naplánované dálniční stavby.

„Zahájení stavby úseku D11 Jaroměř – Trutnov o délce 19,6 kilometru plánujeme v dubnu. Zprovoznění celé D11 plánujeme v roce 2029,“ řekl Mátl Novinkám.

Jedná se o poslední úsek dálnice vedoucí z Prahy až k polským hranicím u Královce, kde se zatím nezačalo stavět. V provozu už je i polská rychlostní silnice S3 přes přístav Štětín až do Svinoústí u Baltského moře.

„Když bude rozpočet schválen v březnu, tak zpoždění bude v řádu tří až čtyř měsíců oproti tomu, kdyby se začalo na podzim. To platí i pro D11, kde je termín pro zprovoznění čtyřicet dva měsíců,“ upřesnil Mátl. Zpoždění označil za minimální.

Úsek D11 z Trutnova na polské hranice se už staví, letos je v plánu otevřít 3,3 kilometru hraničního úseku a v roce 2028 zbytek trasy.

Do Rakouska dříve

Stavět se letos začne i D35 z Úlibic do Hořic, i zde se čeká na podpis smlouvy. Původně se měla podepisovat loni, avšak podzimní volby, výměna vlády a přepracovávání státního rozpočtu přinesly odklad. Konkrétně v dopravním fondu chybělo původně krytí z rozpočtu ve výši 37 miliard korun. Nová vláda ANO, Motoristů a SPD přidala 26 miliard.

Odklad tak nyní čeká hlavně některé stavby na silnicích prvních tříd nebo přípravu rychlostní železnice. Dálničních plánů se dotknout nemá.

Na schválení státního rozpočtu a zahájení stavby čekají například i obchvat Plas nebo přestavba křižovatky Aviatická na D7 v Praze.

Dříve než do Polska po dálnici se řidiči projedou po jihočeské D3 do Rakouska. Ta by měla být celá dokončená příští rok. Tři a půl kilometru D3 od Nažidel ke státním hranicím se má otevřít letos v srpnu. Následně silničáři zprovozní i šest kilometrů u Kaplice a zbytek úseku od Kaplice po Nažidla pak v příštím roce.

Celkově má letos začít stavba 105 kilometrů dálnic. Jsou mezi nimi úsek D6 mezi Žalmanovem a Karlovými Vary i část D35 mezi Opatovcem a Mohelnicí. Ta vznikne ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru jako PPP projekt. Začít má také stavba dvou úseků Kokory – Přerov a Napajedla – Babice na D55.

Naopak až na příští rok se státní podnik rozhodl odložit obchvat Šternberka, rekonstrukci křižovatky na D46 u Prostějova i střediska správy a údržby silnic Střítež na D11. „Většinou jde o akce, jejichž posun nebude mít negativní dopad na provoz. Posun je způsobený aktuálním stavem jejich přípravy,“ podotkl Mátl.

Výběr článků

Načítám