Hlavní obsah

Do Německa připlul třetí terminál na LNG

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Brunsbüttel

Do severoněmeckého Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku v pátek ráno připlul třetí plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), s uvedením do provozu se počítá od února. V Německu zatím fungují dvě takováto zařízení - v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Pohled na plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn v Brunsbüttelu.

Článek

Speciální loď Hoegh Gannet, která je plovoucím terminálem, v letošním roce podle provozovatelské energetické společnosti RWE dodá do německé soustavy 3,5 miliardy kubických metrů plynu. Po dokončení potřebného 55kilometrového potrubí, se kterým se počítá ke konci letošního roku, kapacita vzroste na 7,5 miliardy kubických metrů plynu.

Terminál nyní čeká schvalovací řízení, první plyn by pak podle RWE mohl přes zařízení proudit od začátku února. Plné uvedení do komerčního provozu se pak očekává v druhé polovině února.

Plavidlo Hoegh Gannet by v Brunsbüttelu mohlo převádět LNG zpět do plynného skupenství do roku 2026, kdy tam bude dokončen pevninský terminál.

Minulý týden v sobotu byl oficiálně otevřen terminál na zkapalněný zemní plyn v Lubminu na pobřeží Baltského moře, který byl od konce prosince ve zkušebním provozu. Ústřední částí tohoto terminálu je rovněž plovoucí jednotka pro opětovné zplynování LNG, která má zatím roční kapacitu 5,2 miliardy metrů krychlových plynu. Ještě letos by tam ale mohl být uveden do provozu druhý plovoucí terminál s roční kapacitou sedm miliard kubických metrů plynu.

Terminál v Lubminu je zcela soukromým projektem, za kterým stojí společnost Deutsche ReGas. Naopak terminály v Brunsbüttelu a Wilhelmshavenu si pronajala německá vláda. Ta si pronajala celkem pět plovoucích terminálů - vedle Brunsbüttelu a Wilhelmshavenu bude další v Lubminu, v dolnosaském Stade a jeden ještě ve Wilhelmshavenu.

Vláda má zájem o LNG z německých terminálů

Ekonomika

Reklama

Výběr článků

Načítám