Hlavní obsah

Do Česka se vrátí lety do USA, zájem o letenky roste postupně

15. 5. 2022, 9:35 – Praha

Do Česka se v závěru května po dvouleté covidové pauze vrátí přímé lety do USA, společnost Delta Air Lines bude létat mezi Prahou a New Yorkem. Postupně stoupá i zájem Čechů o letenky do USA, jejich rezervace jsou nyní zhruba na stejné úrovni jako před krizí. Slabší je naopak poptávka Američanů o cesty do Evropy. Vyplývá to z informací prodejců pro ČTK.

Foto: Ilustrační foto Profi media.cz

Ilustrační foto

Článek

Delta linku spustí 27. května a na trase plánuje až sedm letů týdně. Prodejci letenek očekávají, že s blížícím se termínem obnovení letů do New Yorku poptávka poroste. Například pro Student Agency je podle manažerky Lenky Kašické americké město jednou z neprodávanějších destinací prodejce.

Už v současnosti jsou podle ředitele letenkového portálu Letuška.cz Josefa Trejbala prodeje na srovnatelné úrovni jako na jaře 2019. Slabší je naopak podle něj zatím poptávka Američanů po letech do Evropy, což připisuje válce na Ukrajině.

Evropa zahazuje roušky. Nebudou potřeba v letadlech ani na letištích

Před koronavirovou krizí se z Prahy létalo také do Filadelfie, na letiště Newark ve státě New Jersey a v plánu byla také linka do Chicaga, dopravci však jejich obnovení zatím nechystají.

Průměrné ceny letenek do USA se u jednotlivých prodejců liší. Přímá linka je většinou zhruba o 2000 až 3000 korun dražší než v případě letů s přestupem.

Převládají kratší pobyty

Většina Čechů si své letenky dosud koupila s několikaměsíčním předstihem. Podle údajů Kiwi.com jde často o poměrně krátké pobyty. Přes 38 procent zákazníků portálu si v uplynulých týdnech rezervovalo zpáteční letenky na období tři a méně dnů, dalších 30 procent pak plánuje v USA zůstat jeden až dva týdny. „Tyto kratší návštěvy USA by mohly indikovat návrat českého business cestování," uvedlo Kiwi.com.

Před pandemií létalo mezi Prahou a New Yorkem podle údajů pražského letiště každoročně více než 70.000 cestujících. Podle letiště tak má obnovená linka potenciál pro celoroční provoz. Jako turistickou příležitost vidí obnovenou linku i turistické agentury. Podle údajů agentury CzechTourism američtí turisté v roce 2019 obsadili v rámci zahraničních příjezdů do ČR pátou příčku, tuzemsko jich tehdy navštívilo téměř 585.000.

Muž odešel z letadla nouzovým východem po křídle

Zájem o lety do USA podle Trejbala roste od loňského listopadu, kdy se v USA uvolnila přísná protiepidemická opatření. Kašická v této souvislosti upozornila, že Češi se pro cesty do USA musí prokázat plným očkování proti covid-19 a zároveň mít potvrzení o negativním testu nebo prodělání nemoci.

Ještě výrazněji než do USA ovšem roste poptávka po letenkách v rámci Evropy. Například u Kiwi.com zaznamenali oproti jaru 2019, tedy před krizí, až 115procentní růst celkových prodejů letenek. Letuška.cz pak proti loňsku eviduje čtyřnásobný nárůst. Nejžádanější jsou podle prodejců letenky do Paříže, Londýna, Frankfurtu, Amsterdamu či na Maltu.

Reklama

Výběr článků