Hlavní obsah

ČNB přikoupila zlato, v rezervách má nyní deset tun

26. 7. 2021, 10:23

Česká národní banka (ČNB) letos mírně navýšila své zásoby zlata na bezmála deset tun. Před rokem byly zhruba o tunu nižší. Na politice ČNB ohledně držení žlutého kovu v rezervách se ale nic nezměnilo, řekl Právu guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Foto: Milan Malíček, Právo

ČNB přikoupila zlato, v rezervách má nyní deset tun.

Článek

„Zlata momentálně máme skoro deset tun. Stanovili jsme si v roce 2019, že budeme udržovat úroveň plus minus na úrovni, kterou jsme tehdy dosáhli, čili někde mezi 8 a 10 tunami, a budeme ji doplňovat v závislosti na tom, kolik zlata potřebujeme využít na ražbu pamětních zlatých mincí, tak abychom udržovali zhruba tuto úroveň,“ uvedl Rusnok.

Už dříve Právu sdělil, že ČNB zlato nepovažuje za praktický nástroj pro držení rezerv centrální banky. „Zlato vám nic nevynáší, nemá úrok, jsou s ním ohromné transakční náklady,“ shrnul už loni guvernér.

KOMENTÁŘ: Inflaci umíme v případě potřeby zkrotit

Ekonomika

Loni v červnu ČNB pořídila 1,2 tuny a začátkem tohoto roku držela zhruba 9,5 tuny. K výrobě všech pamětních mincí přitom celkem dosud použila přes 1,7 tuny zlata. Naposledy přikupovala zlato minulý měsíc, a to bezmála půl tuny.

Pandemie žádný vliv neměla

Centrální banka provádí jen průběžné malé nákupy zlata a nepovažuje ho za významné investiční aktivum. Cena zlata loni v srpnu poprvé v historii překročila hranici 2000 dolarů za troyskou unci, poté však s výkyvy až do letošního března klesala, a to až pod 1700 USD za unci. Aktuálně se pohybuje kolem 1800 dolarů za troyskou unci (= 31,1 gramu).

Koncem 90. let ČNB prodala přes 50 tun zlata. Rusnok k tomuto kroku svých předchůdců poznamenal, že to bylo v době, kdy ho prodávali všichni a kdy ČNB neměla zdaleka takové devizové rezervy, jaké má dnes, a hledala způsob, jak je navýšit v nějaké likvidní formě.

ČNB by měla výrazně navýšit rezervy zlata, shodují se ekonomové

Ekonomika

Celkové devizové rezervy ČNB ke konci června meziročně stouply o 4,39 miliardy eur na 139,59 miliardy eur. Pandemie covidu-19 podle Rusnoka výši devizových rezerv prakticky nijak neovlivnila.

„My jsme žádné operace, kdy bychom prodávali nebo nakupovali, nedělali. Na trhu neintervenujeme, výše devizových rezerv se tak vyvíjí čistě samovolně podle výnosů aktiv, které v devizových rezervách máme,“ řekl Právu.

V korunovém vyjádření dosahovaly devizové rezervy ČNB na konci června 3,557 bilionu Kč. O měsíc dříve byly o 20 miliard nižší a před rokem o 58 miliard korun vyšší.

Policie sundala aktivisty z budovy ČNB

Krimi

Hodnotu drženého zlata v rezervách spočítala centrální banka ke konci června celkem na 575 milionů dolarů, tedy zhruba 12,5 miliardy korun.

ČNB ve své výroční zprávě za loňský rok uvedla, že většinu portfolií devizových rezerv, které jsou především v eurech, spravuje interně, přičemž největší podíl na objemu investic mají dluhové cenné papíry vydané vládami ekonomicky vyspělých zemí, vybrané dluhopisy s vládní zárukou a dluhopisy emitované mezinárodními institucemi s nejvyšším kreditním hodnocením.

Významnou část rezerv ČNB tvoří i depozita v jiných centrálních bankách, v Bance pro mezinárodní platby, u Mezinárodního měnového fondu a v zahraničních komerčních bankách.

Reklama

Výběr článků