Hlavní obsah

ČNB vynaložila na intervence proti posílení koruny už 563 miliard

7. 9. 2016, 10:02 • Aktualizováno 7. 9. 2016, 10:57

Česká národní banka (ČNB) v červenci pokračovala v intervencích proti posilující koruně, kdy na devizovém trhu utratila 8,29 miliardy korun za nákup eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ve středu ČNB zveřejnila. Od zahájení intervencí v listopadu 2013 ČNB doby do konce letošního července intervenovala v objemu zhruba 563 miliard korun.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Při intervencích banka prodává korunu a kupuje eura. Objem červencových intervencí je podobný objemu v červnu. Tehdy centrální banka nakoupila 313 miliónů eur, v červenci 307 miliónů eur.

ČNB také oznámila, že její devizové rezervy ke konci srpna vzrostly proti červenci o zhruba 2,1 miliardy eur na 70,5 miliardy eur.

„Úroveň devizových rezerv nepředstavuje pro ČNB problém a nijak ji v intervenční aktivitě nelimituje,” řekl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jiří Rusnok nastupuje do čela ČNB od července, v popředí odcházející guvernér Miroslav Singer.

„Výše devizových rezerv ke konci srpna 70,5 miliardy eur v poměru k HDP těsně přesahuje 40 procent. Pokud by se tento průměrný intervenční objem z minulých měsíců udržel, v době námi předpokládaného exitu (ukončení intervencí) ke konci roku 2017 by činil podíl devizových rezerv na HDP 50 procent. Stále tedy velmi hluboko pod úrovní, kde byla nucena přestat intervenovat vloni v lednu švýcarská centrální banka,“ dodal.

Upozornil také na to, že nakoupená eura ČNB investuje a zhodnocuje. Loni činilo zhodnocení zhruba 1,25 procenta.

Intervence budou pokračovat i v dalším roce

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013 nákupem eur za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun.

Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun, a v intervencích tak pokračovala i v dalších měsících.

Bankovní rada ČNB na počátku srpna zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.

„Předpokládáme, že ČNB zhruba v polovině roku korunu už nechá ,žít‘ jejím vlastním životem, a maximálně tak bude korigovat případné prudké výkyvy kurzu. Samozřejmě za předpokladu, že se v české ekonomice konečně objeví inflace, na kterou ČNB tak dlouho netrpělivě čeká,” komentoval analytik ČSOB Petr Dufek.

Reklama

Související články

Výběr článků