Hlavní obsah

Čína dál drží USA pod krkem přes vzácné zeminy

3:17
3:17

Poslechněte si tento článek

Dočasné celní příměří, které Čína se Spojenými státy minulý týden na 90 dní uzavřela, se netýká zrušení přísných vývozních kontrol vzácných zemin důležitých pro výrobu špičkových technologií, upozornil server CNN. Peking si tak v dalších jednáních s Washingtonem udržuje svou silnou vyjednávací páku.

Foto: Marcus Yam / Los Angeles Times/via Getty Images

Chromit (ilustrační foto)

Článek

V rámci obchodní dohody obou velmocí se Čína zavázala pozastavit nebo odstranit „netarifní“ protiopatření zavedená 4. dubna v rámci odvety za rozsáhlá cla, jež USA na Čínu uvalily 2. dubna. Tato doložka vyvolala v amerických podnicích naději, že se vztahuje i na čínské vývozní kontroly sedmi minerálů vzácných zemin a souvisejících produktů

Americký obchodní zástupce Jamieson Greer minulý týden v rozhovoru pro Fox News potvrdil, že se obchodní dohoda skutečně vztahuje i na vývozní kontroly vzácných zemin. „Ano, Číňané souhlasili s odstraněním těchto protiopatření. Pokud to neudělají, budeme zpět v jiné situaci. Ale očekávám, že je odstraní,“ řekl.

Nic však nenasvědčuje tomu, že by Čína svůj nově zavedený režim kontroly rušila, uvedl v úterý server americké televizní stanice CNN. Podle odborníků a zasvěcenců z oboru se naopak zdá, že čínské úřady posilují implementaci a zvyšují dohled.

Systém sice zcela nezakazuje vývoz zemin, nicméně vyžaduje souhlas vlády, a to pro každou zásilku. To způsobilo týdny trvající zdržení, což vyvolalo obavy v řadě amerických průmyslových odvětví od automobilového průmyslu až po obranu.

Pokud USA poruší dohodu, Čína může udeřit hned

„Nebyl bych šokován, kdybych zjistil, že pan Greer říká to, v co doufá, že se stane, oproti tomu, co bylo skutečně vyjednáno, že se stane,“ hodnotil Jon Hykawy, prezident průmyslové poradenské firmy Stormcrow Capital sídlící v Torontu.

Gracelin Baskaranová, ředitelka programu bezpečnosti kritických nerostných surovin v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), si myslí, že čínský režim vývozních kontrol zůstane platit a „může zůstat platit po delší dobu“, což Pekingu umožní udržet si vliv v budoucích obchodních jednáních s USA.

Pokud by USA otočily a porušily svou celní politiku, Čína by v reakci mohla snadno zrušit americkým podnikům vývozní licence, dodala s tím, že licenční politika je dynamická už ze své podstaty, což dává Číně pravomoc rozhodnout, které společnosti nebo země mohou přistupovat k jejím kovům vzácných zemin.

Podle CNN navíc čínské úřady místo uvolnění pravidel přitvrdily. Na 12. května, tedy v den, kdy USA a Čína oznámily vzájemné snížení cel, svolali čínští exportní regulátoři schůzku s úřady z několika provincií bohatých na nerostné suroviny s cílem „zabránit nelegálnímu odlivu strategických nerostů“ a „posílit dohled nad každým článkem výrobního a dodavatelského řetězce“.

Vzácné zeminy jsou důležité pro výrobu magnetů, které jsou nezbytnou součástí všech pokročilých technologií: od iPhonů a elektromobilů až po velké zbraně, jako jsou stíhačky F-35 a raketové systémy.

Čína tomuto odvětví silně odminuje. V roce 2023 vyprodukovala 61 procent celosvětově surových magnetických prvků vzácných zemin. Její dominance je pak ještě výraznější v rafinaci těchto materiálů, kde má až 92procentní podíl, vychází z dat Mezinárodní agentury pro energii.

Související témata:
Vzácné zeminy

Výběr článků

Načítám