Hlavní obsah

ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína

10. 4. 2014, 11:42 • Aktualizováno 10. 4. 2014, 12:42
Novinky, ČTK, Tomáš Volf

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Oznámil to uchazečům. Vláda ve středu odmítla dát na rozvoj jaderné energetiky státní garance.

Foto: Novinky

Článek

Energetická společnost ČEZ ve čtvrtek zrušila zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, sdělil to mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Rozhodnutí ČEZ předcházela i komunikace s vládou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), řekl Kříž.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Bylo to dlouho očekávané, po tom co tady v posledních dnech harmonizovaně předvedly vláda a ČEZ, tak to byla otázka hodin. V zásadě z toho vyplývá, že stát nedává záruky a ČEZ tedy Temelín nestaví,“ řekl Novinkám expert na energetiku, analytik J Michal Šnobr.

„Důvody pro zrušení tendru jsou i zcela racionální, podmínky na evropském trhu aktuálně vůbec nedávají možnost stavět v regionu jadernou elektrárnu způsobem, který ČEZ předjímal v roce 2008. Co tehdy měli spočítáno, dnes absolutně neplatí,” dodal.

Situace se změnila

„Tehdy se mluvilo o tom, že Česko bude v roce 2015 trpět nedostatkem elektřiny, aktualizovaná koncepce počítala s potřebou nového zdroje v roce 2025 podle mého názoru z naprosto přehnaných odhadů ve spotřebě elektřiny, reálně to bude spíše kolem roku 2035.

Teď by si Česká republika měla uvědomit, co v energetice potřebuje, že je součástí Evropské unie a sousedem Německa. Myslím, že nyní bude období tak pěti či osmi let, kdy se bude rozhodovat, kudy vlastně, a zda jádro je to finální řešení,“ dodává Šnobr.

 Beneš: Jádro ještě budeme potřebovat

Turbulentním změnám v energetickém sektoru připisuje zrušení tendru, který ČEZ vyhlásil v roce 2009, i samotný generální ředitel největší české energetiky Daniel Beneš.

"Zatímco původně byl projekt, vzhledem k tržní ceně elektrické energie a dalším faktorům, plně ekonomicky návratný, dnes jsou ohroženy veškeré investice do zdrojů elektrické energie, jejichž výnosy závisí na prodeji elektřiny na volném trhu," řekl Beneš.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ředitel ČEZ Daniel Beneš

Podle něj to ale neznamená, že firma v České republice končí s výstavbou jaderných zdrojů. "Nebezpečí, že do 20 let nebudeme schopni pokrýt spotřebu energie v naší zemi, je stále akutní. Jen naše plány budeme muset přizpůsobit změnám, jež se nyní připravují v Bruselu. Je zřejmé, že na zajištění dalšího rozvoje jaderné energetiky bude třeba v budoucnosti úzce kooperovat se státem," poznamenal šéf ČEZ.

Sobotka: Po solárním průšvihu nechceme riskovat

Ve čtvrtek ale kabinet uvedl, že má zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v ČR, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk.[celá zpráva]

Akcie ČEZ na burze po zveřejnění informace začaly růst, za čtvrt hodiny si připsaly dvě procenta.

Reklama

Související témata:

Výběr článků